Vücudunuzda Oluşan Çatlaklar İçin Evde Uygulayabileceğiniz Doğal Çözümler

0
1210
ciltteki çatlakları önleme

Vücudunuzdaki Çatlaklardan Kurtulun

Vücudunuzda oluşan çatlaklar, deri altında bulunan elastik liflerin sürekli esnemesi sonucunda cildinizde oluşan yırtıkların verdiği kötü görüntülerdir. Oluşan çatlakları yok etmek çok zor bir işlem olsa da en azından görünümlerini azaltarak iyileştirebilmek için doğal yöntemler de vardır. Bu doğal yöntemlerden de sonuç elde edebilmek için düzenli bir şekilde uygulamak gerektiğini unutmayınız. Düzenli uygulamalar yaptığınız takdirde olumlu sonuçlar alabildiğinizi görebilirsiniz.

E Vitamini

Vücudunuzdaki çatlakların iyileştirilebilmesi için E vitamini kullanabilirsiniz. E vitaminini de 2 şekilde uygulayabilirsiniz. İlk olarak eczanelerden alabileceğiniz E vitamini kapsulleridir. Bu kapsülü açarak içerisinde bulunan yağı çatlak olan bölgelerinize direkt uygulayabilirsiniz. Bu uygulamayı her gün duştan çıktıktan sonrasında uygulayabilirsiniz. Yağı sürdükten 15 dakika sonrasında da nemli bir bez yardımıyla silebilirsiniz. E vitamini tüm cilt problemleri için eşsiz bir çözüm sağlamaktadır.

Pancar

Pancar ile şeftalinin kabuklarını çıkartın. Her ikisini karıştırarak öğütün. Kıvamı yoğun olursa içerisine badem yağı da ekleyebilirsiniz. Bu karışımı çatlak oluşmuş olan bölgenize sürerek uygulayın. Uygulama sonucunda 15 dakika bekleyin. Daha sonra soğuk su ile temizleyebilirsiniz. Mutlaka soğuk su ile temizleyin. Çünkü sıcak su cildinizi hassaslaştıracağı için çatlaklarınıza kötü bir etki yapabilecektir.

Havuç

Vücudunuzdaki çatlaklarınıza doğal çözüm sağlayacak olan sebzeler içerisinde havuç da yer almaktadır. Havuç ile hazırlayacağınız uygulamada havucu buharda pişirmeniz gerekir. Pişirdikten sonra püre haline getirerek çatlak sorunu yaşadığınız bölgeye sürün. Tabii uygulama yaparken de havuçların sıcaklığının cildinizi yakmamasına da mutlaka dikkat edin. Havuç kürü diğer kürlere göre daha fazla etkileşim zamanı istediği için sürdükten sonrasında en az 30 dakika kadar bekletmelisiniz. Uygulamayı tamamladıktan sonrasında da soğuk suyla ıslatılmış bez yardımıyla uygulama bölgenizi silebilirsiniz.

Avokado

Avokado meyvesinin faydaları bilindiği üzere saymakla bitmez. Sayısız faydaları sayesinde ev yapımı ilaç gibi de kullanıldığı da bir gerçektir. Cildinizde oluşan çatlaklarınız için de; yarım avokadoyu ezerek 1 yemek kaşığı baş ve 1 yemek kaşığı limon suyuyla karıştırın. Bu karışımı her gün 15 dakika boyunca uygulayabilirsiniz. Karışımı hazırladıktan sonrasında çatlaklarınızın üzerine dairesel hareketlerle masaj yaparak sürün. Karışım gözünüze katı gelirse de zeytinyağı ekleyerek inceltebilirsiniz.

At Kuyruğu

Halk arasında zemberek otu olarak da bilinen at kuyruğu, tıbbi alanda kullanılan yabani bir bitkidir. At kuyruğunu aktarlarda ya da marketlerde rahatlıkla bulabilirsiniz. At kuyruğu yapısı itibariyle çok yüksek oranda hücre yenileyici etkiye sahiptir. İçeriğinde de doğal iyileştirici olan silikon elementi bulunur. Losyonunu evde yapabilmek için de; 100 gram kadar at kuyruğu yaprağı, 8 damla limon suyu ve 1 litre kadar %20 oranında alkole batırıp 1 ay beklemeniz gerekir. 1 ay sonrasında kullanacak olduğunuz karışım miktarını ayırın. Bu miktarın yarısı kadar da su ekleyerek karışımı inceltin. Daha sonra sorunlu olan bölgenize günde 2 kez uygulayacak şekilde sürebilirsiniz.

Şeker ve Kahve

Tüm cilt problemlerinin tedavisinde temelde uygulanan yöntemlerden ilki ölü derinin temizlenmesi aşamasıdır. Yeni hücrelere sahip olabilmek için de ölü derilerden kurtulmak şarttır. Evde kolayca her zaman bulabileceğiniz kahve ve şeker ikilisi de cildinizdeki pullanmayı önleyebilmektedir. Şeker ve kahveyi yukarıda bahsettiğimiz herhangi bir yağla karıştırarak çatlak sorunu olan bölgenize uygulayabilirsiniz. Örneğin zeytinyağı, şeker ve kahveyi karıştırarak çatlak sorunu olan bölgenize rahatça uygulayabilirsiniz.

Egzersiz

Açık havada yapacak olduğunuz egzersiz ve yürüyüşler de vücudunuza en kolay şekilde D vitamini alımını sağlayacaktır. Aynı zamanda hücreleriniz oksijen alacağı için de kaslarınızın gelişimine yardımcı olabilirsiniz. Her şeyin başı sağlık ve sağlıklı görünüm demekse egzersizi yaşam şeklimiz haline getirmemiz de en doğrusu olacaktır.

 

Benzer İçerikler:  Tatilde Cilt Bakımı

CEVAP VER

Yorum yap!
İsminizi buraya giriniz