Yaz Aylarında Yaşanan Ayak Şişmelerine Nasıl Önlem Alınabilir?

0
2586
yazın şişen ayaklar

Ayak Şişmelerini Nasıl Önleriz?

Yaz ayları geldiği zamanlarda kış aylarında alınan kilolarla birlikte vücutta oluşan şişlikler de daha çok göze çarparak dikkat çekmektedir. Ayak şişmeleri; uzmanlara göre de vücutta fazla tuz birikmesi, uzun süre ayakta kalmak zorunda kalınması, şişmanlık, sıcak havalar, uzun süre yolculuk yapmak zorunda kalınması, alerjik reaksiyonlar vb. birçok sebepten kaynaklı olabilmektedir.

Ayaklarımız vücudumuzu taşıyan diğer tüm organlarımız kadar önem taşıyan vazgeçilmez organlarımızdan sayılmaktadır. Bu yüzden ayak sağlığımıza çok dikkat etmek gerekir. Aynı zamanda vücudumuzda oluşabilecek farklı hastalıkların da habercileri olabileceği için ayak şişme durumlarını kontrol altına alarak önemsemek gerekir. Gündelik hayatınızda da ayaklarınızın sağlığını yapacağınız ufak dokunuşlarla kontrolünüz altına alabilirsiniz. Her şeyden öncesinde her zaman için egzersiz yapmak ve yürüyüşler yapmak alınabilecek en etkili önlemlerin başında gelmektedir. Dikkat edebileceğiniz diğer basit formüller için de gelin birlikte yazımızın devamını okuyalım.

 

1- Her zaman için sabit şekilde ayakta kalmamaya dikkat etmelisiniz. Yaptığınız iş gereği ya da toplantılarınız gereği ayakta kalmak zorundaysanız da ara sıra parmak uçlarınıza doğru yükselip alçalarak egzersizler yapabilirsiniz.

2- Ayaklarınızı gün içerisinde kendinize ayıracak olduğunuz mola zamanlarınızda uzatarak dinlendirmeye çalışmalısınız. Bayanlar için her gün topuklu ayakkabı giymek zorunda kalıyor olabilirsiniz. Bu gibi durumlar için de mutlaka molalarda dinlendirmeye özen göstermeniz gerekir. Ayrıca ayaklarınızın altına da yüksek bir yastık koyabilirsiniz.

3- Artık mevsimlerde yaşanan aşırı hava sıcaklıkları gereği dayanılamayacak derecede sıcak günler yaşayabilmekteyiz. Hava sıcaklıklarının aşırı derecede hakim olduğu saatlerde dışarıya çıkmamaya dikkat etmelisiniz. Aşırı olan sıcakların etkisi hem sağlığınız açısından kötü etkileyebileceği gibi ayak sağlığınız için de tehdit oluşturabilmektedir.

4- Ödem birikmesine yol açması nedeniyle tuzlu yemeklerden uzak durmalısınız. Uzmanlar da normal şartlarda da sağlık açısından tüketilmesi gereken tuz miktarını 5 gram olarak belirtmektedir. Fakat dünya çapında en çok tuz tüketimi sağlayan ülkelerin de başında gelmekteyiz. Bu durum da sağlığımız açısından ciddi riskler taşımakta ve büyük tehditler de oluşturabilmektedir. Vücudunuzda ödem birikmesine engel olabilmek için de 5 gram gibi az miktarlarda tüketmemiz gereken tuz miktarına dikkat ederek ayak şişmelerine önlem oluşturabilirsiniz.

5- Ayağınızda şişme yaşamanız durumunda ayaklarınızı yüksekte tutmanız gerekir. Vücuttaki kan akışının daha rahat sağlanabilmesi ve ayaklarla bacaklarınızdaki aşırı yüklenmelerin rahatlayabilmesi için yüksek bir alana yerleştirerek dinlendirebilirsiniz.

6- Soğuk uygulamaların ödemi azaltma özelliği vardır. Bu nedenle ayaklarınızı buzlu su dolu bir kovanın içerisinde yaklaşık 20 dakika boyunca bekletebilirsiniz. Soğuk buz ve suların tazeleyici etkileri sonucunda hem cildin sıkılaşmasını sağlamakta hem de vücutta oluşan ödemlerin azalarak hassasiyetlerin de giderilmesine faydaları olmaktadır. Bu sebeple evde uygulayabileceğiniz soğuk uygulamalar yaparak ayak şişliklerinizden de kurtulabilirsiniz.

7- Uzman hekimlerin tavsiyeleriyle ayak masajları da uygulayabilirsiniz. Her zaman için vücudunuzda herhangi bir bölgenizde yaşayacak olduğunuz en ufak sorunlar için mutlaka uzman doktoruna başvurmanız daha doğru bir yol izlemenizi sağlayabilecektir. Bu sebeple kulaktan dolma bilgiler dışında alanında uzman olan doktorların tavsiyeleri sayesinde de ayaklarınızda yaşayabilecek olduğunuz şişliklerinizde çeşitli doğru masaj taktikleri konusunda bilgi alabilirsiniz.

 

Benzer İçerikler:  Sıcak Yaz Günlerinde Keyifle Uyuyabilmeniz İçin Öneriler

CEVAP VER

Yorum yap!
İsminizi buraya giriniz