Erken Yaşta Kırışıklıkların Nedeni

0
1157
genç yaşta kırışıklık

Erken Yaşta Kırışıklıkların Nedeni

Sürekli aynı mimik hareketlerini yapan kişilerin kırışıklıkları yapmış oldukları işi ele vermektedir. Yüz bölgesinde oluşan kırışıkların yapılan işi ele vermekte olduğu bilinmektedir. 

Modernleşen dünya da kişilerin hareketsiz kaldığı bilgisayar başında ve oturarak yapılan işlerin, sağlık problemlerinin yanı sıra güzellik ile ilgili sorunları da ortaya çıkarmaktadır. Aynı mimik ve hareketleri sürekli olarak yapan kişilerin yüz çizgilerinde artış görülmektedir. Bununla beraber korunmadan güneşe maruz kalan kişilerin ve solaryum ışınlarına maruz kalan kişilerin cildin de daha erken bir yaşlanma görülmektedir. Bunun yanı sıra iş ortamında oluşan stres erken yaşlanmayı tetiklemektedir.

Kırışıklıkların İş İle Bağlantısı

Yüz kırışıklıklarında tekrarlanan mimiklerin etkisi çok belirgin olmaktadır. Özellikle bilgisayar başında çalışan kişilerin göz kısma ve kaş çatma hareketleri ile beraber, başta kaş olmak üzere tüm göz çevresinde kırışıklık oluşumu hızlanır. 

Yıllar içinde bu bölgeye iyice yerleşerek tedavisi zorlaşır. Bu süre içinde yüz cildinin kalitesinin bozulması ve kırışıklıkların artmasında güneş, sigara kullanımı gibi çevresel etkenler de önemli rol oynamaktadır. 

Kırışıklıklardan Korunmak Adına Dikkat Edilmesi Gerekenler

Genel olarak göz kısma ve kaş çatma hareketleri güçlü ışıklara karşı yapılmaktadır. Bilgisayar başında uzun süreler geçiren kişilerin ekran filtresi kullanması gerekmektedir. Güneşli bir hava da kişiler için güneş gözlüğü ve şapka gibi aksesuarlar önemlidir. Işınların direk etkisi kırılması ile göz kısma ve kaş çatma ihtiyacı azalır. 

Güneşin ardından cildin parlaklığını ve kalitesini bozan bir diğer etken sigaradır. Kemik, mimik kasları, yağ dokusu ve deriye olumsuz etkileri bulunmaktadır. Kan dolaşımını bozan sigara hücrelerin yeterince oksijenlenmesini bozarak yüz bölgesinde yaşlanmayı hızlandırır. 

İnce Ve Derin Kırışıklar İçin Yapılması Gerekenler

Günümüzde harekete bağlı olarak ince kırışıkların oluşması ile bu duruma botoks ile önlem alınabilmektedir. Bu yöntemin dikkatli uygulanması ile herhangi bir mimik kaybı yaşanmaz ve donuk ifade oluşmaz. En sık kullanılan bölgeleri, kaz ayakları, kaş arası ve alın bölgeleridir. 

Daha derin kırışıklıklar için ise sentetik dolgular kullanılır. Vücudun başka bir bölgesinden alınan yağ dokusu ile derin izler doldurulur. Yüz cildinde bulunan yaygın kırışıklıklar genel olarak lazer ile ortadan kaldırılır. 

Benzer İçerikler:  BBL Tedavisi Nedir?

CEVAP VER

Yorum yap!
İsminizi buraya giriniz