Makyaj Süngerlerinin Kullanım Hataları

0
1007
makyaj süngeri kullanım hataları

Makyaj Süngeri Kullanımı

Makyaj yapmak nasıl doğru teknikler gerektiriyorsa makyaj yapabilmek için olan makyaj sünger araçlarını da doğru kullanma teknikleri makyajınızın muhteşem olabilmesi için gerekli ve bilinmesi gereken noktalardandır. En sık şekilde yapılan makyaj süngerlerinin kullanım hatalarını öğrenerek siz de doğru makyaj süngeri kullanmaya başlayabilirsiniz.

 

1-Makyaj süngerini kuru bir şekilde kullanmak

Makyaj süngerinizi kullanmadan öncesinde süngerinizin ıslak olup olmadığından emin olun. Makyaj süngerinizi tamamen suya sokmak yerine su dolu sprey şişesi ile ıslatabilirsiniz.

 

2- Makyaj süngerini her tarafa sürmek

Makyajınızı yaparken süngeri yüzünüzün her yerine sürmeyin. Bunun yerine makyaj süngerinizi tampon hareketler yaparak doğru bir şekilde kullanabilirsiniz. Fondöteninizi yüzünüzün bölgelerine noktalar halinde sürerek nemli makyaj süngeriniz ile de hafif dokunuşlar halinde uygulayarak fondöteninizi dağıtabilirsiniz.

 

3- Makyaj süngerinin şeklini doğru tanımamak

Özellikle yumurta şeklindeki makyaj süngerlerinin bir tarafı daha sivridir. Bunun sebebi de; makyaj süngerinin yuvarlak olan kısmını yüzünüzün geniş olan alanlarında kullanmanız gerektiğidir. Makyaj süngerinizin sivri olan kısmını da gözünüz, burun ve dudak çevrenizde kullanabilirsiniz.

 

4- Makyaj süngerini sadece sıvı ürünlerde kullanmak

Makyajınız için cildinizde pürüzsüz ve ipeksi bir görünüme sahip olmak için sıvı fondöteninizi uygulamanızın ardından toz pudra ürününü uygulayarak dağıtmak için kullanabilirsiniz. Bu sayede cildinizde eşit ve doğal bir görüntüye sahip olabilirsiniz. Tabii bu uygulamayı yaparken de makyaj süngerinizin mutlaka kuru olması gerekmektedir.

 

5- Makyaj süngerini sert bir şekilde ovarak temizlemek

Makyaj süngerinizi rutin temizlemeniz esnasında tırnaklarınız keskin durumdaysa süngerinizi temizlerken parçalayabilirsiniz. Bu yüzden süngerinizi temizlerken daha nazik ve hassas davranmalısınız. Aynı zamanda makyaj süngerinizi temizlerken de temizleme sıvınızı öncelikle süngerin üzerinde lekeli olan kısımlara dökmelisiniz. Daha sonra süngerinizi hafifçe ovalayarak temizleyici sıvıyı dağıtabilirsiniz. Dilerseniz de süngerinizi temizlerken avucunuzun içerisinde yuvarlayabilirsiniz.

 

Benzer İçerikler:  Makyaj Severlerin Yeni Gözdesi Olmaya Aday Şeffaf Silikon Makyaj Süngeri

6- Makyaj süngerlerinin kullanım ömrü

Makyaj süngerlerinin elbette kullanım ömrü vardır. Bu kullanım ömrü için de net bir süre verilemez. Doğal olarak makyaj süngerinizin kullanım ömrü de nasıl kullandığınız ile ilgili olan bir durumdur. Makyaj süngerinizi temizlerken nazik davranıyor olmanız, yıkadıktan sonrasında ıslak bir şekilde çantanıza koymuyor olmanız makyaj süngerinizin kullanım ömrünü uzatabilecektir. Fakat her zaman için de 3 ayda bir makyaj süngerinizi değiştirmeniz en sağlıklısı olacaktır.

 

7- Makyaj süngerini suda bekletmek

Makyaj süngerlerinizi temizlerken inatçı ve çıkmayan lekeler varsa temizleyici sıvı ve su karışımlı bir kapta 1 gece boyunca süngerinizi bekletebilirsiniz. Şayet lekeler hala çıkmamışsa da temizlemeden öncesinde herhangi bir bebe yağı ile hafifçe yağlayarak temizleyebilirsiniz.

 

8- Makyaj süngerini kapalı bir çanta içerisinde saklamak

Nemli olan bir şey her zaman için oksijensiz ve ışıksız bir ortamda kapalı kaldığı zaman küflenmeye ve bakterilerin de üremesine davetiye çıkarmaktadır. Bu sebeple makyaj süngerinizi hafif ıslakken kapalı bir makyaj çantası içerisine sakın koymayın.

 

9- Aynı makyaj süngerini uzun bir süre kullanmak

Makyaj yapımında makyaj süngerinizi her gün temizliyor olsanız da maksimum 3 ayda bir yenilemelisiniz. Zaten süngeriniz eskidikçe parçalanmaya başlayacağı için kullanılamaz duruma gelecektir.

 

10- Makyaj süngerinizi haftada bir defa temizlemek

Makyaj süngerinizin bakteri barındırmaması ve hijyenik kullanım sağlayabilmek için de süngerinizi her kullanım uygulamanızın ardından temizlemeniz en doğrusu olacaktır.

 

CEVAP VER

Yorum yap!
İsminizi buraya giriniz