Mat Makyaj Yapımı İçin Önemli İpuçları

0
1675
mat makyaj ipuçları

Mat Makyaj Yapımı

Makyaj, bayanlar için günlük rutin yapılan işlerin en başında gelen güzel görünmenin sırlarıdır. O yüzden bayanlar doğru ve doğal yapılan makyaj uygulamalarının da önemi ve doğru yöntemleri için her zaman bir arayış içerisinde olmaktadır.

Gidilecek yer ve günün anlamına göre de makyajların çeşitleri vardır. Genel olarak bayanlar için ışıltılı makyajlar her zaman daha cazip gelmekte ve daha çok tercih edilmektedir. Fakat mat makyajlar da ışıltılı makyajlar kadar dikkat çekmekte ve mat makyaj uygulamaları daha doğal bir görüntü vermektedir. Tabii yapılan makyaj uygulamaları ne olursa olsun canlı ve doğal görünüme sahip olabilmek de mutlaka bazı pratik dokunuşlar gerektirmektedir. Mat makyaj yaparken donuk bir görüntüye sahip olmamak için de bilmeniz gerekenler aslında çok basit.

 

-Mat makyaj denilince yağlı cilde sahip olanlar belki de benim için mat makyaj yapmak uygun değil diye düşünüyor olabilirler. Fakat mat makyaj yapmak tam aksine yağlı cilt yapısına sahip olanlar için muhteşem bir alternatif olmaktadır. Gün içerisinde özellikle T bölgenizin yağlanmalarından şikayet ediyorsanız işte mat makyaj tekniği tam da size göre bir makyaj uygulamasıdır.

 

-Mat makyaj denilince akla kuru bir cilt olması gerektiği geliyor da olabilir. Fakat mat makyajı uygulamadan öncesinde cildi çok iyi bir şekilde nemlendirmek gerekir. Çünkü cildin pürüzsüz bir görünüme ulaşması için öncelikle nem dengesini sağlamak gerekir.

Mat Makyaj Malzemeleri

-Nem dengesi de sağlandıktan sonrasında son zamanlarda popüler olmaya başlamış olan mat makyaj uygulamasına başlayabilirsiniz. Öncelikle yüzünüze uygulayacak olduğunuz fondöteniniz mutlaka mat olmalıdır. Özellikle de mat kadife formda olan fondötenler mükemmel sonuçlar verecektir. Makyaj süngeri kullanarak uygulamayı yapabilirsiniz.

 

-Göz altlarınız için olan likit kapatıcınızı da uyguladıktan sonrasında mutlaka transparan pudranız ile fondöteninizi sabitlemeniz gerekir. Transparan pudranızı alnınız ve çenenize de uygulamayı unutmayın!

 

Benzer İçerikler:  Dove İle Sıradan Güzellik Kavramı Ortadan Kalkıyor

-Mat makyaj yaparken göz farınızı uygulamadan öncesinde mutlaka mat makyaj far bazınızı sürün. Far bazınız yoksa da fondöteniniz ile sabitleme işlemi yapabilirsiniz. Mat olan göz farınız ile gözlerinize far uygulamalısınız. Gözlerinizin dış kısmına koyu tonları, gözlerinizin iç kısmına da açık tonları uygulamalısınız. Gözlerinizi ön plana çıkarmak istiyorsanız da eyeliner ya da maskarayı rahatlıkla kullanabilirsiniz.

 

-Gözlerinize mat far uyguladıysanız sıra geldi elmacık kemiklerinizin üzerine cildiniz ve ten yapınıza uygun olan allık ile allığınızı uygulamaya. Allık uygulaması mat makyajlar için yüzünüze renk katacağından oldukça önemlidir. Mat makyajınız için kremsi bir mat allık ile mükemmel bitiriş sağlayabilirsiniz. Allığınızdan biraz da burnunuz ve alnınızın üzerine hafif bir şekilde uygulama yapabilirsiniz.

 

-Sıra geldi dudaklarınıza mat makyaj ruju sürmeye. Dudaklarınıza direkt ruj sürmeyin. Öncelikle sürecek olduğunuz rujun tonunda olan koyu bir astar ile dudağınızın çevresine kontur uygulayın. Daha sonrasında mat olan rujunuzu dudağınıza sürebilirsiniz. Son dönemde oldukça popüler olan mat likit rujlardan da sürebilirsiniz. Likit rujların kalıcılığı da fazla olduğu için dudaklarınız için oldukça iyi bir tercih olacaktır. Dudaklarınızın üzerindeki fazla rujdan dudağınızı arındırmak istiyorsanız da bir peçete yardımıyla rujun parlayan etkisini yok edebilirsiniz.

 

CEVAP VER

Yorum yap!
İsminizi buraya giriniz