Hanımlar, Artık Ev İşlerinizde Doğal ve Pratik Yöntemlerle Hijyen Sağlayabilirsiniz!

0
1266
vede pratik hijyen

Evde Pratik Hijyen

Hanımlar için ev işleri her daim yapılmakta olan ve bazen de işkenceye dönüşebilmekte olan sınırsız bir alandır. Bu gibi durumlarda sorun yaşamamanız adına hayatınızı kolaylaştıracak olan doğal ve evde kolayca yapabileceğiniz yöntemler sayesinde artık rahat bir nefes alabilir, evde pratik hijyen sağlayabilirsiniz.

Her zaman için hayatınızı kolaylaştıracak yöntemlere açık olmalısınız. Pratik bilgiler sayesinde hem rutin ev işlerinizi kısa sürede yapabilir hem de sevdiklerinize daha çok zaman ayırabilirsiniz. Ev işlerinizde hayatınızı kolaylaştıracak pratik bilgiler vermekte olan Meltem Açıkel’in önerilerini gelin birlikte inceleyelim:

 

1- Tül perde temizliği:

Birkaç aydır kullanmakta olduğunuz tül perdeleriniz varsa ve tül perdeleriniz de gerek kaloriferden gerekse islerden kaynaklanan kirlerle sararıp kararabilmektedir. Bu gibi durumlarda 2 farklı yoldan tül perde temizliğinizi sağlayabilirsiniz. İlk olarak; tül perdelerinizi makineye yerleştiriniz. Çamaşır makinesine attığınız tüllerinizi su aldırarak bekletebilirsiniz. Diğer bir yöntem olarak da dilerseniz bir leğen içerisine tül perdelerinizi koyarak ön yıkama yapabilirsiniz. Üzerine su ekleyiniz. Daha sonrasında çok olmamak şartıyla az bir miktarda amonyak ekleyiniz. Amonyağı eczanelerde ya da aktarlarda bulabilirsiniz. Amonyak miktarı çok az olmalıdır. Fazla amonyak kullanmanız durumunda perdelerinizi eritebilirsiniz. Bu sebeple amonyak miktarınızın az olmasına çok dikkat ediniz. Leğen içerisine yerleştirdiğiniz tül perdelerinize eklemiş olduğunuz su ve amonyak karışımı içerisine ilave olarak başka hiçbir şey eklememelisiniz. Aksi takdirde amonyak keskin bir madde olduğu için zehirlenme etkilerinden sakınmalısınız. Amonyak ekledikten sonrasında içerisinde bulunan suyun saf su olmaktan çıkarak siyah bir su haline dönüştüğünü rahatlıkla görebilirsiniz. 4-5 saat bu şekilde suda beklettikten sonrasında tül perdelerinizin suyunu sıkarak çamaşır makinesine yerleştiriniz. Ve tül perdelerinizi çamaşır makinenizde de tül perde programına göre yıkayabilirsiniz.

Önemli bir not olarak da eklemek gerekirse; gerek leğende gerekse çamaşır makinesinde tül perdelerinizi yıkamanız esnasında ince bir kese içerisine 4-5 adet yumurta kabukları ekleyiniz. Herhangi bir ince kese ya da tülbent içerisine yerleştirdiğiniz yumurta kabukları, tül perdelerinizin daha da beyaz olmasını sağlayacaktır. Yumurta kabuklarını aynı şekilde beyaz çamaşırlarınızın daha da beyaz olması için de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Önemli olan nokta yumurta kabuklarının yıkadığınız çamaşır alanı içerisinde dağılmayacak şekilde ince bir kese ya da tülbent içerisinde muhafaza edilmesini sağlayabilmenizdir.

Ayrıca bembeyaz yıkanmış olan tüllerinize evinizde kendi imkanlarınızla tül kolalama işlemi de yapabilirsiniz. Bunun için de yapmanız gereken nokta çok basittir. Tülleriniz çamaşır makinenizde yıkanırken takip etmelisiniz. Durulama işlemi başlamadan öncesinde yumuşatıcı gözüne 1 kaşık kadar toz şeker ekleyiniz. Doğal tül apreleme yöntemi olarak da bilinen bu tül kolalama yöntemi sayesinde tüllerinizi astığınız anda daha dik bir şekilde durduğunu görebilir ve göğsünüzü gererek kullanmaya başlayabilirsiniz.

2- Saç kurutma makinesi ile ütü yapmak:

Evinizde özenle hazırladığınız bavulunuzu gittiğiniz yerde açtığınızda kırışık kıyafetlerle karşılaşınca ne kadar can sıkıcı olduğunu bilirsiniz. Ya da ütülenmiş olarak giydiniz gömleğinizin oturup kalktıkça bir süre sonra ütüsünün bozulması da çok sinir bozucu olmaktadır. Kırışıklıkları giderebilmek için yeri gelip elimizle kıyafetimizi çekiştirmeye çalıştığımız da olmaktadır. İşte bu gibi durumlarda artık canınızı sıkmanıza gerek kalmayacak. Yapmanız gereken nokta çok basit. Kıyafetinizi üzerinizden çıkarmadan fön makinesini çalıştırarak üzerinizde gezdiriniz. Fön makinesinin ısısının normal bir sıcaklıkta olması, aşırı bir sıcaklıkta olmaması yeterlidir. Bu yöntemi her çeşit kumaşta olan kıyafetlerinizde rahatça kullanabilirsiniz.

3- Fırın ve ocak temizlikleri için ev yapımı deterjanlar:

fırın temizlemek

Bu pratik tarifimiz için gerekli olan malzemeler; karbonat ve arap sabunudur. Yanlış duymadınız! Artık öyle marketlerden pahalı markalarda temizlik ürünleri almanıza gerek yok. Alacak olduğunuz arap sabununda açık renkli arap sabunu olmasına dikkat ediniz. Koyu renkli olan arap sabunları yanmış yağlardan yapıldığı söylenmekte ve temizlikte az etkiye sahip olurken koku olarak da kötü bir kokuda olmaktadır. Arap sabunu ve karbonat karışımı ile yapılan bu temizleme yöntemi; klasik ocaklarda işe yaradığı gibi özellikle cam ocakların da temizliğinde etkili olmaktadır. Karışımın uygulanması aşamasında; jel kıvamında olan bu karışımı ocağınızın üzerine fazla bastırmayarak sürünüz. Ortalama 10-15 dakika bekletmeniz yeterli olacaktır. Daha sonrasında ocağınızın üzerini suyla silerek temizleyebilirsiniz.

Doğal temizleyici özelliğindeki bu karışım ile içerisi kararmış olan ve yağlı olan fırınlarınızı da rahatlıkla temizleyebilirsiniz. Bu karışımı fırınınıza sürdükten sonrasında ortalama 30-40 derece gibi hafif ısıda çalıştırırsanız daha etkili bir sonuç alabilirsiniz. Böylece daha sonrasında kullanacak olduğunuz fırınınızın içerisindeki yiyeceklerinize kalan kimyasalların yapışmasını önleyebilirsiniz. Siz de bu çok kullanışlı olan, aynı zamanda pratik, ekonomik olan ve kimyasal içermeyen karışımı denemek istemez misiniz?

4- Buzdolabınızda oluşan kötü kokular:

Ne zaman olursa olsun kötü kokular herkes için can sıkıcı olmaktadır. Pratik bilgiler sunmakta olan Meltem Açıkel de bu konuda bir öneride bulunuyor. Dolabınızın içerisinde herhangi bir köşesine küçük bir kapta üstü açık bir şekilde karbonat koyunuz. Karbonat yerine 1 bardak süt de koyabilirsiniz. Bu sayede kötü kokulardan rahatça kurtulabildiğinizi görebilirsiniz.

Buzdolabında oluşan kötü kokuların birçok sebebi olabilir. Gerek üstü açık şekilde saklanan gıdalar gerekse buzdolabının kapak kenarlarında yer alan lastiklerin yıpranması sonucu içeriye hava sızabilir. Hatta yeni aldığınız buzdolabınız için de lastik kontrolü yapmalısınız. Buzdolabınızın lastiklerinin sağlam olup olmadığını da kendi yöntemlerinizle kontrol edebilirsiniz. Yapmanız gereken; herhangi bir defter yaprağı ya da A4 kağıdı alınız. Bu kağıdı buzdolabınızın lastiklerine temas edecek şekilde yerleştiriniz ve buzdolabı kapağınızı kapatınız. Kapağı kapattığınız takdirde kağıt yere düşmüyorsa buzdolabı lastikleriniz sağlam demektir.

Pratik bilgilerde buzdolabından bahsetmişken buzdolabı kapağında yer alan lekeleri de kolayca temizleyebilirsiniz. Yapmanız gereken de; bir bulaşık süngeri üzerine bir parça üzüm sirkesi dökünüz ve sirke dökmüş olduğunuz sünger ile buzdolabı kapağınızı siliniz. Buzdolabı sürekli ellerle temas içerisinde olduğu için el izlerinin temizlenmesinde oldukça etkili olacaktır.

5- Çaydanlık ve içerisindeki kireçlerin temizliği:

çaydanlık temizliği

Neredeyse her gün en az 1 defa evlerimizde kullanmakta olduğunuz çaydanlıklarınızı da doğal yöntemler sayesinde tertemiz yapabilirsiniz. Çaydanlığınızın dibine bir miktar limon tuzu ekleyiniz. Daha sonra 1 patatesin kabuklarını soyarak bu kabukları limon tuzu eklediğiniz çaydanlığa yerleştiriniz. Çaydanlığa bir miktar da su ekleyerek ortalama 30 dakika bekletiniz. Bekletmiş olduğunuz suyu çaydanlık içerisinde kaynatınız. Kaynayan suda eriyen limon tuzu sonucunda patates kabuklarını çıkartınız. Son olarak da çaydanlığınızı arap sabunu ya da beyaz sabunla yıkayarak durulayabilirsiniz.

Denemeye değer! Bu pratik yöntemler sayesinde hem ekonomik hem kimyasallardan uzak en doğal şekilde rahatlıkla evinizin hijyenini sağlayabilirsiniz.

 

Benzer İçerikler:  Saç Kurutma Makinesi ile Neler Yapabiliriz?

CEVAP VER

Yorum yap!
İsminizi buraya giriniz