Evinizdeki Kullanım Alanları Hakkında Doğal ve Pratik Bilgiler

0
1211
evdeki boş alanlar

Evimizde Pratik ve Doğal Yöntemlerle Neler Yapabiliriz?

Evlerimiz, özellikle hanımlar için yaşam alanı olduğundan ve her anlamda titiz davranılan alanlar olduğundan dolayı temizliği konusunda da pratik çözümlerine her zaman ihtiyaç vardır. Özellikle çalışan bayanlar için de zamandan tasarruf sağlayarak kısa sürede muhteşem sonuçlar alabildikleri pratik bilgileri sizler için derledik. Evinizde çeşitli alanlarla ilgili kolayca uygulayabileceğiniz pratik bilgiler de aşağıdaki şekildedir:

saksıda çiçek1- Her kadın çiçektir ve çiçekler de onlar için bir vazgeçilmezdir. Peki saksıda yetiştirilen çiçekleri besleme konusunda ne kadar doğru bilgilere sahibiz? Yemek yaparken kullandığınız makarna ya da patatesin haşlama suyu ile ya da sebzelerin haşlama suları ile de saksı çiçeklerinizi besleyebileceğinizi biliyor muydunuz? Öncelikle haşlama suyunuzun soğumasını beklemeniz gerekir. Soğuyan haşlama sularınızı da saksılarınıza ölçülü bir şekilde dökebilirsiniz. Yaptığınız haşlama suları sayesinde çiçeklerinizin de doğal beslenmesini sağlamış olursunuz.

2- Herkesin eskiden kalan, yadigar değerinde olan eşyaları mutlaka vardır. Bu eşyalara da gözümüz gibi bakarız. Sandık içerisinde özenle saklamak istediğiniz eşyalarınız için de evinizde kendi yöntemlerinizle uygulayabildiğiniz saklama yöntemi vardır. Aktardan bir miktar at kestanesi tozu alınız. Bir tülbentin içerisine at kestanesi tozundan koyarak sandık içerisinde bulundurmanız eşyalarınızın korunması için yeterli olacaktır.

3- Banyonuzda kireçlenmiş duş başlıkları mutlaka gözünüze çarpıyordur ve sizi rahatsız ettiği de oluyordur. Artık kireçli duş başlıklarından kurtulmak da mümkün! Uygularken önce duş başlığına karbonattan dökünüz. Daha sonra maden sodasından da dökerek işlemi tamamlayınız. Karbonat ve maden sodası sayesinde duş başlıklarınızın ışıl ışıl parladığını göreceksiniz.

4- Mutfağınızda her gün pişen yemekler sonucunda haliyle tencereleriniz de ilk günkü gibi kalmıyor. Tencerelerinizde oluşan yanık lekelerini temizleyebilmek için de yapacağınız işlem çok basit! Tencerenizin yanık bölgesine bir parça karbonat ekleyiniz. Üzerine de yarım çay bardağı kadar sirke ekleyerek 1 gece bekletiniz. Sonuç ise görülmeye değer olacaktır.

5- Temizlediğinizde basmaya bile kıyamadığınız halılarınızın başına beklenmedik sebeplerle kaza gelebilir. Halınıza çay döküldüğünde bu lekeyi de nasıl çıkartabileceğinizi bilemeyebilirsiniz. Yapmanız gereken öncelikle halıdaki fazla sıvı miktarını bir süngerle almanızdır. Daha sonra çayın döküldüğü alanı limon ile ovabilirsiniz. Üzerine de limon kolonyasıyla silerseniz lekeden eser kalmadığını göreceksiniz.

6- Evinizde bulunan dolaplarınızda rutubetlenmeler oluyorsa da çözümü çok kolay. Küçük bez parçalarının arasına satın alabileceğiniz kedi kumlarından bir miktar koyarak dolaplarınızın içerisine yerleştirebilirsiniz.

7- Hanımlar için banyo ve özellikle fayans aralarının temizlikleri oldukça zahmetli olmaktadır. Fayans aralarında oluşan sararma ya da kirlerin de çözümü artık çok kolaydır. Bir diş fırçası üzerine diş macunu sürünüz. Daha sonra fayans aralarını diş fırçasıyla ovabilirsiniz. Bu işlem temizlenecek alanın genişliğine göre biraz yorucu da olabilir ama sonucu görmeye değecek olduğundan emin olabilirsiniz.

8- Evinizde bulunan koltuklar da en çok zaman geçirdiğiniz ev eşyaları arasında başta gelmektedir. Haliyle sık kullanılan koltuklarınızın da temiz olması gerekmektedir. Artık koltuklarınız için pahalı market ürünlerinden almanıza da gerek kalmıyor. Herhangi bir leğen içerisine su doldurunuz. Suyun içerisine bir miktar karbonat ve yarım fincan kadar sirke ekleyiniz. Hazırlamış olduğunuz bu karışım ile halılarınızı silerek tertemiz olduğunu görebilirsiniz.

9- Musluklarınız da her zaman kullanmakta olduğunuz ve sürekli su lekeleri, kir ya da paslara maruz kalabilen alanlardır. Musluklarınızı karbonat serptiğiniz bir sünger yardımıyla temizlerseniz pırıl pırıl olacaktır.

 

Benzer İçerikler:  Hanımlar, Artık Ev İşlerinizde Doğal ve Pratik Yöntemlerle Hijyen Sağlayabilirsiniz!

CEVAP VER

Yorum yap!
İsminizi buraya giriniz