Hangi Tatlı Ne Kadar Kaloridir ve Aldığımız Kalorileri Kaç Dakikada Yakıyoruz?

0
1626
çikolatalı pasta

Hangi Tatlı Kaç Kalori? 

Her zaman her konuda bilinçli bireyler olmak ve hayatı bilinçli yaşamak sağlıklı olmanın ilk koşuludur. Birçok kişi de yediği yemeklerin sonrasında mutlaka tatlı tüketmeyi tercih etmektedir. Tatlılar, her zaman için kendimizi şımarttığımızı düşündüğümüz vazgeçilemeyen besinlerdir. Peki hangi tatlının kaç kaloriye denk geldiğini ya da dayanamayıp yediğimiz tatlıları kalorisine göre ne kadar sürede eritebildiğimizi biliyor musunuz? Hem tatlı yiyerek hem de zayıf kalmayı başarmak istiyorsanız ve bunu nasıl yapabileceğinizi de bilmiyorsanız buyrun yazımızı okuyarak birlikte öğrenelim.

Yediğimiz tatlıların tüketimine dikkat etmemiz sağlığımız açısından son derece önemlidir. Çünkü uzmanlara göre de yediğimiz tatlılarla vücudumuzda oluşan kan şekeri dalgalanmalarını önlememiz gerekiyor. Kan şekeri dalgalanmalarını kendi kontrolümüz altına alamazsak da hızlı acıkma istekleri ve daha fazla tatlı tüketme isteklerimiz ortaya çıkmaktadır. Bu kan şekeri dalgalanmalarının sonucunda da iştah kontrolümüzü kaybedebiliyoruz. Daha fazla yeme isteği olduğu zaman ise kilo alımları baş göstermektedir. Bu nedenle tatlı yemekten vazgeçemiyorsanız en azından hangi tatlının kaç kalori olduğunu bilerek ne kadar sürede yakabileceğinizi bilirseniz sağlığınızı kontrolünüz altına alarak gönül rahatlığıyla tatlılarınızı da tüketebilirsiniz.

Öncelikle her zaman için baklava gibi şeker içeren şerbetli tatlıların yerine daha hafif olan sütlü, meyveli ya da dondurmalı olan tatlıları tercih etmenizi öneriyoruz. Tabii şeker ya da kalp hastalığı riski taşıyorsanız da önünüze konulan ya da canınızın her istediği tatlıları da tüketmemeniz gerekmektedir. Şayet herhangi bir sağlık probleminiz yoksa ve yine de tatlı yemekten vazgeçemeyenlerdenseniz de hangi tatlıların kaç dakikalık yürüyüşlerle yakılabileceğini bilmeniz kilo alımınızı bir nebze de olsa durdurarak önlem alabilmenizi sağlayabilecektir. Genelde tüketmekte olduğumuz tatlılarımız ve aldığımız kalorileri ile kolay çözümlerimiz aşağıdaki şekildedir:

 

Benzer İçerikler:  Özellikle Yaz Aylarında Kilo Kontrolünüzü Sağlayabilmeniz İçin Öneriler

1- Baklava

fıstıklı baklava

1 büyük dilim baklava = 200 kalori =25 dakika yürüyüş

Baklava; Türk, Orta Doğu, Güney Asya ve Balkan mutfaklarında kendine hatırı sayılır yer edinmiş olan önemli bir hamur tatlısıdır. İnce yufkaların içerisine çeşitli yörelere göre; ceviz, badem, antep fıstığı ya da fındık konulmaktadır. Nadiren bal şerbeti ile tatlandırılsa da genellikle de şeker şerbeti ile tatlandırılmaktadır.

Çoğunlukla da tatlı denilince ilk tercihler içerisinde yer alan baklavadan 1 büyük dilim yediğimizde ne kadar kalori aldığımızın bilincinde olamamaktayız. İşte 1 büyük dilim baklava yediğiniz anda 200 kaloriye de hoş geldin demiş oluyoruz. Artık bize ait olan bu 200 kaloriden de kurtulmak istiyorsak mutlaka 25 dakikalık yürüyüş yapmamız gerekmektedir. Aldığımız kaloriyi çok basit uygulayabileceğimiz yöntem olan yürüyüşle de eritemeyeceğinizi düşünüyorsanız yememeniz en doğrusu olacaktır.

 

2- Sütlaç

sütlaç

1 kase sütlaç = 285 kalori = 40 dakika yürüyüş

Pek çok mutfak kültüründe bulunabilen sütlaç, Türk mutfağı içerisinde de birçok sütlü tatlının arasında en yaygın olarak yapılanı ve en çok tanınan sütlü tatlılarının başında gelenidir.

Şerbetli tatlılar kadar ağır görünmeyen bu masum tatlı olan sütlaçtan 1 kase tüketmeniz durumunda 285 kaloriyi de almış olmaktasınız. Şimdi ise almış olduğunuz bu kaloriyi kiloya çevirmeden yok etme zamanı değil mi? Evet! 1 kase sütlaç sayesinde almış olduğunuz 285 kaloriyi ancak 40 dakika yürüyüş yaparak eritebilir ve kilo yapmaması için kontrolünüz altına alabilirsiniz.

 

3- İrmik Helvası

irmik helva

İrmik helvası = 310 kalori = 45 dakika yürüyüş

İrmik helvası, bilindiği üzere irmik, un, şeker, yağ ana maddelerinden oluşan Türk mutfağına ait olan bir tatlıdır. Lezzetli bir tatlı olmasından dolayı çoğu zaman tercihimizin sebebi olmaktadır. Fakat ben de yemekten vazgeçemiyorum diyorsanız; irmik helvası yediğiniz takdirde 310 kalori aldığınızı da bilmenizi isteriz. Aldığınız bu kalorileri yakabilmeniz için de 45 dakika yürüyüş yapmanız yeterli olacaktır. En azından yediğiniz tatlıların vücudunuza kilo olarak dönüşünü kendi kontrolünüz sayesinde engelleyebilirsiniz.

 

Benzer İçerikler:  Vücudunuzda Oluşan Toksinlerden Doğal Meyvelerle Detoks Suları Sayesinde Kurtulun!

4- Tulumba Tatlısı

tulumba tatlısı

1 adet tulumba tatlısı = 95 kalori = 12 dakika yürüyüş

Tulumba tatlısı, kızartılmış hamurun şekerli şurup içerisinde servis edildiği tamamen Türk usulü olan bir tatlıdır. Bakıldığı zaman ufak parçalar halinde olduğu için bu kadardan da bir şey olmaz dediğimiz tulumba tatlısının 1 tanesinde tam tamına 95 kalori vardır. Her bir parçası üzerinden toplamda yediğimiz parçalarda da kalorisi katlanarak artan bu vazgeçilmez tatlımız için 1 tane tulumba tatlısı yediğimizi düşünelim. 1 parça tulumba tatlısını yakabilmeniz için de 12 dakikalık yürüyüşü göze almanız gerekmektedir.

 

5- Kemalpaşa Tatlısı

kemalpaşa tatlısı

 

1 adet Kemalpaşa tatlısı = 120 kalori = 15 dakika yürüyüş

Kemalpaşa tatlısı, Bursa ilimizin Mustafakemalpaşa ilçesinde, küçük süthanelerde üretilmeye başlanan bir tatlı çeşitimizdir. Aslında Mustafakemalpaşa Peynir tatlısı olan ve yaygın adıyla Kemalpaşa tatlısı olarak bilinen tatlımız özünde günlük üretilip tüketilmektedir. Uzak yerlerde tüketimi sağlanması için de peyniri azaltılarak kurutulmuş olarak satılmaktadır.

Çoğumuz için de enfes lezzete sahip olan Kemalpaşa tatlısından 1 tane yememiz durumunda 120 kalori almış olmaktayız. Sağlığımız açısından aldığımız bu 120 kaloriyi de eritebilmek için 15 dakika yürüyüş yapmamız gerekmektedir.

 

6- Çikolata

çikolata

1 adet küçük çikolata = 54 kalori = 8 dakika yürüyüş

Büyük küçük her yaştan herkesin çok sevdiği bir tatlı türü olan çikolatayı, azıcık yesem bir şey olmaz diye düşündüğümüzde dahi hatırı sayılır bir kaloriye sahip olduğunu biliyor muydunuz! Evet, 1 tane küçük parça çikolata yediğimiz takdirde 54 kalori almış olmaktayız. Masumca olan küçük parça çikolatanın vücudumuza kattığı 54 kaloriyi yakabilmek için de 8 dakikalık yürüyüş yapmamız gerekmektedir.

 

7- Şeker

şeker

1 adet cam şeker = 35 kalori = 6 dakika yürüyüş

Özellikle bayramlarda karşılaşabildiğimiz cam şeker, kendisi küçük ve zararsız gibi görünse de her şeyden önce kontrolsüz kilo alımlarımızın bir parçası olabilmektedir. Yediğimiz 1 tane cam şeker içerisinde 35 kalori vardır. Bu 35 kaloriyi vücudumuza etkisi olmadan yakabilmek için de toplamda 6 dakikalık yürüyüş yapmamız yeterli olacaktır.

 

Benzer İçerikler:  Özellikle Yaz Aylarında Kilo Kontrolünüzü Sağlayabilmeniz İçin Öneriler

Yukarıdaki yazımızda siz değerli okuyucularımızı tatlı keyfinizden de mahrum etmeden, aynı zamanda yiyecek olduğunuz tatlıların kilo alımınızda tamamen sizin kontrolünüzde olabilmesi adına bilinçlendirmeye çalıştık. Tatlıların yakılma süreleri konusunda bir kişinin saatte ortalama 400 kalori yakabileceği hızda yürüdüğü varsayılarak hesaplanmıştır. Ek bilgi olarak da ortalama hesaplara göre yakılan kalori miktarları her kişinin yaşına, sağlık durumuna ve cinsiyetine göre de mutlaka değişkenlik gösterdiğini bilmenizi isteriz.

 

CEVAP VER

Yorum yap!
İsminizi buraya giriniz