Özellikle Yaz Aylarında Kilo Kontrolünüzü Sağlayabilmeniz İçin Öneriler

0
1012
yazın kilo kontrolü

Yaz Aylarında Kilo Kontrolü

Yaz aylarının gelmesiyle tatil planları, kusursuz vücut görünümleri için zayıflama planları yapılmaya başlanıyor. Kışın alınan kiloların kontrolünü sağlamak da yaz aylarına düşüyor. Muhteşem manzaralar eşliğinde tatil kahvaltıları, uzun uzun yenen akşam yemekleri derken kilolar da baş gösterebiliyor. Peki yaz aylarında vermiş olduğunuz kilolarınızla birlikte kilo kontrolünüzü nasıl sağlayabilirsiniz? İşte kontrolün sizde olmasını sağlayacak olan öneriler!

 

1- Evde yapılan reçeller! Biliyoruz eşsiz ve doğal görünümüyle fazlasıyla albenisi var. Ama vücudunuzun da ihtiyacı olmamasına rağmen fazlasıyla şeker alırsanız kilolarınız artacaktır ve bu da sağlığınızı bozarak sizi çok mutsuz edecektir. Bu yüzden kontrolü elden bırakmayın!

 

2- İçtiğiniz içecekleriniz ne çok sıcak ne çok soğuk olmasın! Yaz aylarında özellikle de yağlı yediğiniz gıdaların sonrasında içecek olduğunuz soğuk içecekler, yediğiniz yağların katılaşmasına sebep olacaktır. Bu durum da sindirim sisteminizi zorlayarak yavaşlatacaktır. Aynı zamanda çok soğuk içecekler içmek, şok etkisi yaratacağı için astım krizi ya da başka alerjik reaksiyonlara da sebep olacağı için çok soğuk içecekler olmamasına dikkat etmelisiniz.

 

3- Geceleri ara öğün niyetine yoğurt yiyebilirsiniz! Hem yazın verdiği sıcaklığın etkilerini azaltmak için de geceleri tercih edeceğiniz serin bir yoğurt hem sizi rahatlatacak hem de sabah kalktığınızda oluşacak olan açlık hissinizi de ortadan kaldırabilecektir.

 

4- Egzersiz yapmadan en az 2 saat öncesinde bir şeyler tüketin! Hareketsiz geçen kış aylarının sonrasında yazın akşam yürüyüşleri ve egzersizlerine başlamak ve hareket etmek sağlığınız açısından da son derece faydalı olacaktır. Ancak yapacak olduğunuz egzersizleri de kesinlikle aç karna yapmayın. Egzersiz yapacak olduğunuz saati ayarlayarak bu saate göre en az 2 saat öncesinde mutlaka bir şeyler tüketmelisiniz.

 

Benzer İçerikler:  Hangi Tatlı Ne Kadar Kaloridir ve Aldığımız Kalorileri Kaç Dakikada Yakıyoruz?

5- Kalp ve vücut sağlığınız için zeytinyağı! Her zaman için yemeklerinizde mümkün olduğunca doğal zeytinyağı kullanmaya dikkat edin. Zeytinyağının getireceği sağlık ve güzelliği kendinizden mahrum bırakmayın.

 

6- Az kalorili içecekler için! Yiyeceklerinizin kalorileri kadar içeceklerinizin de kalorilerine dikkat edin. Serin içecekler yaz aylarında bizleri fazlasıyla rahatlatıyor. Tabii serinlemek için içeceğiniz içecekler şekerli olmak zorunda da değildir. Su ya da maden suyu gibi içecekler, seçecek olduğunuz şekerli ve gazlı içeceklere göre hem daha sağlıklı olacaktır hem de daha saf bir serinlik sağlayacaktır.

 

7- Canın her istediğinde abur cubur yemek mi! Sıkıldığımız her an ya da canımızın çektiği her an abur cubur yemek isteriz. Bu gibi zamanlarda abuc cubur yemek yerine ufak ufak egzersiz hareketleri yaparak hem kilomuzu kontrol altında tutmak hem de sağlığımızı korumak çok daha faydalı bir hareket olacaktır.

 

Yazın evinizde ya da tatil yaptığınız yerde kısacası her zaman her yerde kolayca uygulayarak hem sağlığınızı hem de kilolarınızı koruyabileceğiniz bu püf noktalarını mutlaka dikkate almalısınız. Aksi takdirde hem yazınız kışa dönebilir hem de hayatın anlamı ve yaptığınız şeylerin herhangi bir zevki kalmayabilir.

 

CEVAP VER

Yorum yap!
İsminizi buraya giriniz