Sıcak Yaz Günlerinde Keyifle Uyuyabilmeniz İçin Öneriler

0
1027
yazın sağlıklı uyumak

Yaz Günlerinde Rahat Uyumak İçin

Yaz günlerinde sıcakların da etkilerinin oldukça artmasıyla birlikte uyku düzenleri de tamamen değişmekte hatta keyifli ve deliksiz bir uyku çekmek hayal olabilmektedir. Hal böyle olunca evde uygulanabilecek basit yöntemlerle tekrardan rahat bir uyku uyuyabilmek için birçok yöntem denemeye çalışıyoruz. Aşağıdaki basit uygulayabileceğiniz yöntemler sayesinde keyifle bir uyku uyuyabileceksiniz. Yapmanız gerekenlere birlikte göz atalım. İşte size önerilerimiz.

1- Sıcak su torbaları

Sıcak havalarda bir de sıcak su torbasını görünce daha da rehavet bastığını düşünüyor olabilirsiniz. Fakat bu yönteme kulak vermenizi tavsiye ediyoruz. Kış aylarında sıcak su torbaları ısınabilmek için kullanılıyor. Peki yaz aylarında içerisine soğuk su koyarak da kullanılamaz mı? Elbette kullanılır, sıcaktan uyuyamadığınız zamanlarda sıcak su torbasını alıp içerisine buz gibi su doldurun. Uyumadan öncesinde çarşaflarınızın arasına yerleştirerek çarşaflarınızın serinleyerek soğumasını sağlayabilirsiniz. Bir diğer önerimiz de çarşaflarınızı buzluğa atabilirsiniz. Uyumadan öncesinde yatağınıza sererek o kadar sıcaklar içerisinde serin bir yatağa girebilirsiniz.

2- Elektronik aletlerinizden uzak durun

Günümüzde telefon, tablet, televizyon gibi suni ışıklar yayan elektronik cihazlar maalesef hayatımızda vazgeçilmezlerimiz arasına girmiş durumdadır. Hal böyleyken de sağlıklı bir yaşam ya da sağlıklı bir uyku düzeni yaşayabilmek de mucize. Yaz aylarında dijital detoks da diyebileceğiniz bir yöntem öneriyoruz sizlere. Uyumadan yarım saat öncesinde tüm elektronik cihazlarınızı kapatın. Çünkü bu elektronik cihazlar suni ışıklar yayarak uyku hormonu olan melatonin hormonunun durmasına sebep olmaktadır. Bu sayede de uyku düzeni kalmaması çok doğal olmaktadır. Aynı zamanda uyuyacağınız ortam mümkünse serin ve karanlık olmasına dikkat edin.

3- Pamuklu kıyafetler

Uzmanlar tarafından da her zaman için en sağlıklı olan kumaşlar pamuklu olan kumaşlar olduğu belirtilmektedir. Aynı zamanda pamuklu kumaşlar yaz aylarında sizi serin tutabilmektedir. Diğer saten ya da ipek kumaşlardan olan pijamalar kadar şık görünmeyebilir fakat keyifli bir uyku için pamuklu pijamalar, cildinizin nefes alarak deliksiz bir uyku çekebilmenizi sağlayabilecektir.

4- Soğuk duş almak

Özellikle yazın sıcak aylarında geceleri uyumadan öncesinde soğuk duş almayı kendinize rutin olarak uygulayın. Gün sonunda alacak olduğunuz soğuk duş hem vücut ısınızı düşürecek hem de günün tüm yorgunluğunu da atmanızı sağlayabilecektir. Bu sebeple gece rahat bir uyku için soğuk duşunuzu almayı da ihmal etmeyin.

5- Su hayattır

Yaz sıcaklarının etkilerini en basit yolla hafifletebileceğiniz yöntem de bol bol su tüketmektedir. Su, hayatımızın en temel ve en önemli içeceğidir. Geceleri iyi bir uyku uyuyabilmek için de uyumadan önce yanınıza büyük bir bardak suyunuzu mutlaka alın. Tabii bunun öncesinde de gün boyunca dengeli ve sık bir şekilde su tüketmeniz gerekir. Sadece gece uyumadan önce bol su alırsanız gece tuvalet ihtiyacınız artacak ve uykunuz bölünecektir.

6- Hafif öğünler tüketin

Sıcak yaz günlerini daha da zor hale getirebilen diğer bir etken de ağır yemekler tüketmektir. Sıcakların etkisiyle aslında insanın canı yemek bile istemeyebiliyor. Fakat bazen ağır yemekler yemek durumunda kalınabilir. Ne kadar hafif öğünler seçerseniz gece uykunuz da o kadar deliksiz ve sorunsuz geçecektir. Özellikle karbonhidrat ağırlıklı yiyecekler tüketirseniz sindirimi zor olacağı için de gece vücudunuzun iç ısısı yükselecektir. Bu yüzden daha çok salata, meyve ya da hafif zeytinyağlı yiyecekleri tercih etmelisiniz. Uyumadan en az 2 saat öncesine kadar yemek yemeyi de bırakmalısınız ki vücut kendisine sindirimi sağlayabilecek zaman bulabilsin.

7- Alkolden uzak durun

Sıcak yaz günlerinde alkol tüketmek serinletici etki yapıyor diyebilirsiniz. Fakat uyumadan hemen öncesinde alkol tüketmemeye hatta fazla tüketmemeye dikkat edin. Alkol vücudunuzu susuz bırakacağı için gece daha da sıcak hissetmenize sebep olarak sağlıklı bir uyku uyumanıza engel olacaktır.

8- Cildinizi güneş ışınlarından koruyun

Yaz aylarının sıcak günlerinde uyku düzenini sağlayabilmek oldukça zordur. Bir o kadar zor olan taraf da gün boyunca güneş ışınlarına maruz kalmış olan bedeninizin uyuyabilme ihtimalidir. Hepimiz bronzlaşmayı fazlasıyla seviyor olsak da gün boyu yanmışsanız güneş sonrası bakımınızı ve nemlendirici işlemlerinizi yaptığınızdan emin olun. Mümkün olduğu kadar da güneşin etkilerinden uzak durarak güneş koruması ürününüzü sürmeden dışarıya mümkün olduğunca çıkmayın.

 

Benzer İçerikler:  Yaz Aylarının Korkulu Rüyası Terlemeye Karşı Doğal Çözümler

CEVAP VER

Yorum yap!
İsminizi buraya giriniz