Kakao Yağının Faydaları

0
1344
kakao yağı

Kakao Yağı

Kakao, 4-8 metre arasındaki ebegümecigiller familyasından çikolata yapımında kullanılan bitki türüdür. Güney Amerika, Batı Afrika ve Batı Hint adaları gibi tropikal alanlarda yetiştirilmektedir. Tropikal alanlardan gelen kakaonun yağı da çıkartılarak birçok alanda kullanılabilmektedir. Yaygın olarak kakao yağının faydaları denilince bronzlaştırıcı etkisi akla gelse de daha birçok alanda faydalı etkiye sahip olduğunu söyleyebiliriz. Kakao yağının diğer faydalarını incelemek gerekirse de buyrun yazımızı okuyalım.

 

1- Antioksidan kaynağıdır

Kakao yağı stresi azaltabilen bir etkiye sahiptir. Bu da nasıl çikolata yediğiniz zaman mutluluk hissediyorsanız ana kaynağı olan kakaodan gelen bir etkidir. Kakao, içeriğinde de güçlü antioksidanlar barındırmaktadır. İçerisinde bulunan bu antioksidanlar sayesinde de cildinizin yaşlanma etkilerini önleyerek geciktirebilirsiniz. Günlük kullanmakta olduğunuz kremlerinize 1 çay kaşığı kadar ekleyebilirsiniz. Ya da saf haliyle kakao yağını cildinize rahatlıkla sürebilirsiniz.

 

2- Epilasyon etkilerini yok eder

Vücudunuza uygulayacak olduğunuz epilasyon, jilet ya da ağda gibi uygulamaların öncesinde kakao yağını cildinize sürebilirsiniz. Bu sayede cildinizde daha az tahriş meydana gelecektir. Peki epilasyon uygulamalarınızdan öncesinde kakao yağını cildinize sürmeyi unuttunuz diyelim. Paniğe gerek yok! Hemen epilasyon uygulamanızı bitirmenizin ardından da kakao yağını sürebilirsiniz. Böylece uygulama yaptığınız alana masaj yapmış olacak hem de cildinizin yatıştığını göreceksiniz. Cildinizi yatıştırırken de güzelleştirdiğini görebilirsiniz.

 

3- Vücudunuzdaki yaralara olumlu etki eder

Kakao yağının yapısı gereği nemlendirici özelliği de vardır. Bu sebeple vücudunuzda oluşabilecek herhangi bir yanık, yara, kesik ya da tahriş olan alanlarda da rahatlıkla kullanabilirsiniz. Düzenli olarak kullanıldığında yaraların hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlayacaktır. Aynı zamanda kakao yağı, yaraların iyileşmesi sürecinde kaşıntı oluşur. Bu kaşıntıların azalmasına da yardımcı olmakta ve yara bölgesini de yumuşatmaktadır. Bir de yeni doğum yapmış emzirme döneminde olan bayanlar için de göğüs uçlarına sürülmesi durumunda iyileştirici etkisi de olmaktadır.

kakao yağı

4- Dudak bakımı

Dudaklarınız gün boyu rüzgarın ya da güneşin etkisinde kalarak hasar görebilir. Bu hasarları da düzeltebilmek için kakao yağı sürerek destek alabilirsiniz. Özellikle kış aylarında dudak çatlamaları, dudak kurumaları ya da dudak lekelenmeleri olabilmektedir. Günde 1 defa kakao yağından dudağınıza sürerek hem muhteşem bir kokuya sahip olabilir hem de dudaklarınızın gün boyu nemli kalmasını ve korunmasını sağlayabilirsiniz. Dilerseniz de dudaklarınıza her gece yatmadan önce düzenli bir şekilde kakao yağı sürerek dudaklarınızın dolgunlaşmasını sağlayabilir hem de dudaklarınızın pürüzsüzleşmesini sağlayabilirsiniz.

 

Benzer İçerikler:  Üşengeç misiniz? O Halde Pratik Güzellik Konusundaki Tüyolarımız Tam da Size Göre!

5- Saç bakımı

Saçlarınız çevresel etkilerden dolayı kuru ve yıpranmış hale gelmiş olabilir. Bu durumda evde kolayca uygulayabileceğiniz kakao yağından saçlarınıza bakım yapabilirsiniz. Düzenli olarak saçlarınıza kakao yağından sürerseniz saçlarınız kuru ise nemlendirebilir, saçlarınız yıpranmış durumdaysa da güçlenmesini sağlayabilirsiniz. Bayanların en önemli sorunlarından birisi de uzamayan saçlardır. Kimimiz saçlarımızın bize küstüğünden uzamadığı kimimiz yapısal olarak kolay uzamadığını düşünüyoruz. Günlük hayatınızda saç bakım yağı olarak kullandığınız yağlarınızın içerisine kakao yağı ekleyerek kullanırsanız bir süre sonrasında saçlarınızın da uzamaya başladığını görebilirsiniz. Kakao yağının tahrişleri iyileştirici özelliğinden dolayı saç diplerinizde oluşan yaralarınıza da iyi gelecektir.

 

6- Cildiniz hassas ise iyileştirici etki yapacaktır

cilt bakımında kakao yağıÖzellikle sıcak havalarda çok çabuk kurup pul pul dökülen ve çabucak kızaran hassas bir cilt yapınız varsa; kakao yağı kullanarak cildinizi sıcaktan koruma altına alabilirsiniz. Kakao yağının nemlendirici ve yumuşatıcı etkisinden dolayı cildiniz kurumayacaktır. Aynı zamanda cildinizde bulunan nemi de cildinizde hapsederek saklayabilecektir. Kakao yağının içerisinde bulunan E vitamini sayesinde de cildinizi derinlemesine besleyecek ve cildinize parlaklık da verecektir. Kakao yağında herhangi bir sentetik koruyucu da olmadığı için uygulamanızda herhangi bir yan etkisi olmayacağı gibi cildinizi tahrişlerden de son derece koruyacaktır.

 

7- Vücudunuzdaki çatlaklara iyi gelir

Sık sık kilo alıp verenlerden misiniz? Ya da hamilelik döneminizde alacak olduğunuz fazla kilolarınızdan dolayı cildinizde çatlaklarınız da oluşabilir. Bu ve benzeri durumlarda cildin aşırı genleşmesi sonucunda vücudunuzda çatlak oluşumları baş gösterebilir. Kötü bir görüntü veren çatlak oluşumlarını engelleyebilmek için de kakao yağını kullanabilirsiniz. Hamilelik döneminizde düzenli olarak kakao yağını kullanırsanız çatlak oluşumu olmayacaktır. Aşırı ve sık derece kilo alıp veriyorsanız da duşunuzu aldıktan sonrasında göğüs, basen, kol ve göbek gibi bölgelerinize kakao yağını masaj yaparak sürebilirsiniz. Bu sayede çatlak oluşumundan eser kalmayacak ve bu sorunu ortadan kaldırmış olacaksınız.

8- Bronzlaşma etkisi

kakao yağı etkileriİşte haliyle kakao yağının en çok bilinen ve en sevilen kullanım alanı sağlıklı bronzlaşma diyebiliriz. Yaz aylarında deniz kenarında keyif yaparak güneşlenip bronzlaşmayı kim istemez ki? Sağlıklı bir şekilde bronzlaşabilmek için de denizin, tuzun ve rüzgarın olumsuz etkilerinden korunmak gerekir. Aynı zamanda bronzlaştığımız halimizin de kalıcılığını sağlamak isteriz. Bu durumda kakao yağınızı güneşe çıkmadan önce cildinize sürmeniz gerekir. Kakao yağınız oda sıcaklığında katı bir halde kalmışsa benmari usulü eriterek rahatlıkla kullanabilirsiniz. Kakao yağı doğal yapısı itibariyle kimyasal ve paraben bileşenler içeren pahalı kozmetik ürünlerine göre son derece güvenli ve sağlıklıdır.

 

CEVAP VER

Yorum yap!
İsminizi buraya giriniz