Evde Yapabileceğiniz Tırnak Güçlendiren Tarifler

0
1205
el ve tırnak kürleri

Evde Kolayca Tırnak Bakımı

Cildinizin günlük bakımını yaparken sürekli her alanda kullandığınız elleriniz ve tırnaklarınızın da bakımını ihmal etmemeniz gerekir. Fark etmeseniz de tırnaklarınız her zaman her şeye temas halinde olmakta ve yıpranmaya en açık olan organlarınızın başında gelmektedir.

Tırnak bakımı ve temizliği de sanıldığı kadar zor değildir. Tırnaklarınız bakımsız ve güçsüz olduğu zaman kendinizi daha özgüvensiz ve dayanıksız hissedersiniz. O halde tırnaklarınıza iyi bakmak için harekete geçmenin tam vakti! Yazımızdaki kür tarifleri sayesinde siz de evinizde bulunan kolay malzemelerle muhteşem ve güçlü tırnaklara sahip olabilirsiniz.

İşte tırnaklarınız için kolay olduğu kadar güçlü etkiye sahip olan kür tarifleri:

 

1- Limon ve zeytinyağı

Limon ve zeytinyağı her evde bulunması gereken temel gıda maddelerinin başında gelmektedir. Son derece sağlıklı ve yapısı itibariyle güçlü etkilere sahip olan limon ve zeytinyağını şimdi de tırnak bakımınız için kullanmaya hazır olun!

Limon ve zeytinyağı kürü için gerekli olan malzemeler; birkaç damla limon suyu ve 1 çorba kaşığı zeytinyağıdır. Yapmanız gereken de her iki malzemeyi karıştırarak tırnaklarınıza sürmenizdir. Bu kür sayesinde tırnaklarınızın daha bakımlı ve parlak olduğunu göreceksiniz. Aynı zamanda bu kür uygulamasını haftada iki kez rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

 

2- Kırmızı acı biber

Kırmızı acı biber, her zaman yemeklerde ve sağlık açısından tüketilmesi gereken gıdalar arasında sayılmaktadır. Kırmızı acı biberi artık tırnak bakımınız için de deneyebilirsiniz.

Kırmızı acı biber kürü için gerekli olan malzemeler de; 1 çay kaşığı nemlendirici krem, yarım çay kaşığı kırmızı biber ve 10 damla soğuk sudur. Yapmanız gereken de tüm malzemeleri karışım haline girerek tırnaklarınızın üzerine ve içine sürmenizdir. Tırnaklarınıza karışımı sürdükten sonrasında 15-20 dakika kadar bekleyin. Daha sonra bol su ile yıkayın. Bu uygulamayı ayda 1 kez yapabilirsiniz.

 

Benzer İçerikler:  Hayatınızı Kolaylaştıracak Pratik Bilgiler

3- Limon suyu ve tuz

Limon suyu her derde deva niteliğinde olduğu gibi bu defa da tuz ile birleşerek tırnaklarınıza güç verebilecektir. Limon suyu ve tuz kürü için gerekli olan malzemeleriniz; 1 kaşık limon suyu ve 1 tutam tuzdur. Yapmanız gereken de; tuz ve limon suyunu karıştırarak herhangi bir ufak fırça yardımıyla tırnaklarınıza sürmektir. Karışımı sürdükten sonrasında 15-20 dakika bekleyebilirsiniz. Bu kürü de dilerseniz haftada 2-3 defa uygulayabilirsiniz.

 

4- Deniz tuzu

Deniz tuzunu ılık su koyduğunuz bir kase içerisine ekleyin. 20 dakika boyunca da bu kasede tırnaklarınızı suyun içerisine koyarak bekleyin. Kürü uyguladıkça tırnaklarınızın güçlenmeye başladığını göreceksiniz. Bu kürü de 10 günde bir uygulayabilirsiniz.

 

5- Su

Su hayattır! Her şey için gerekli olan adeta olmazsa olmazımız olan suyu günde en az 2 litre içmelisiniz. Günde en az 2 litre su içtiğiniz zaman vücudunuzda birçok şeye etki edeceği gibi tırnaklarınızın da daha sağlıklı ve güçlü olmasını sağlayacaktır.

 

6- Kalsiyum ve D vitamini

D vitamini vücudunuz için özellikle de tırnaklarınızın güçlü olabilmesi için gerekli olan vitaminler içerisindedir. Yumurta, peynir, patates ve yağlı balıklar gibi D vitamini içeren besinleri tüketmeniz durumunda da tırnaklarınız doğal yollarla güçlenmiş olacaktır.

 

7- Soğan

Yemeklerinizin baş tacı soğan! Soğanı tırnaklarınızın bakımı için de rahatça kullanabilirsiniz. Yapmanız gerekenler; soğanı ikiye bölerek tırnaklarınızı böldüğünüz soğanın içerisinde 5 dakika boyunca bekletmektir. Daha sonrasında kendi kendine kurumasını bekleyerek yıkayabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Yorum yap!
İsminizi buraya giriniz