Evinizde Günlük Hayatın Stresini Azaltabileceğiniz Ufak Değişiklikler

0
1067
stresi nasıl önleriz

Günlük Hayatın Stresini Azaltın

Ne yazık ki günümüzde stres de hayatımızın bir parçası halini almış durumdadır. Fakat üzülmeyin! Yaşadığınız stresleri kendi yöntemlerinizle minimum seviyelere indirmek de mümkündür.

Yaşam alanlarınız olan eviniz her şeyden herkesten uzak kalabildiğiniz ve kafanızı rahatlatabildiğiniz en güvenilir ortamlardır. Evinizde olan düzensizlik, eşyaların kalabalıklığından kaynaklanan göz yorgunlukları da zihninizi yorabilir. Peki evinizde yapacak olduğunuz ufak dokunuşlarla üzerinizde olan stresinizden bir nebze de olsa kurtulmayı düşünmüş müydünüz? Bu şekilde bir değişikliği hiç denemediyseniz yapabileceğiniz yeniliklere açık olmanızı öneriyoruz. Buyrun evinizde yapabileceğiniz ufak değişiklikler için ipucu önerileri de birlikte inceleyelim.

 

1- Evinizde açık renk tonları seçin

Ruhen ve bedenen oldukça rahatlayabildiğiniz tek eşsiz alan şüphesiz evlerinizdir. Evinizin dekorasyonunda seçecek olduğunuz renk tonları da hayatınızı oldukça etkilemektedir. Evinizde özellikle koyu renk dekorasyon ürünleri ve boya renklerinden uzak durmalısınız. Çünkü siz farkında olmasanız da koyu renkler hem depresyonu hem de yaşadığınız sıkıntıları tetiklemektedir. Bu durumda koyu renk tonlarını seçmek yerine açık renk tonlarında boyalar ve dekorasyon ürünleri tercih ederseniz kendinizi hem daha ferah hem de dingin hissedebilirsiniz.

 

2- Evcil hayvan edinebilirsiniz

evcil hayvan

Evinizde yalnız yaşıyor olabilirsiniz. Yanınıza yoldaş olabilecek sadık bir dost edinmeye ne dersiniz? Hayvan sevgisi olmayan insanları da sevemez diye bir söz vardır. Bu sözde olduğu gibi bakabileceğiniz bir hayvan edinmeniz hem yaşadığınız günlük stresi unutturacak hem de daha çok sevgi tohumlarınızın yeşermesini sağlayabilecektir. Bakacak olduğunuz hayvanlar için hem onların dünyasını değiştirebilirsiniz hem de bir süre sonrasında siz farkında olmadan daha iyimser ve daha sevgi dolu birisi haline dönüştüğünüzü görebilirsiniz.

 

3- Televizyonu oturma odanızdan uzak tutun

Oturma alanınızda bulunduracak olduğunuz televizyon açık olduğu fakat izlemediğiniz anda dahi istemeden duyacak olduğunuz konular bir süre sonra siz farkında olmasanız da strese dönüşecektir. Bu stres de sizin çevrenizdeki insanlarla olan ilişkilerinizin sağlıksız ilerlemesine sebep olacaktır. İşten eve geldiğinizde ya da çok yorucu geçirdiğiniz bir günün sonunda eve geldiğinizde de televizyonda göreceğiniz olumsuzluklar karşısında stresten uzaklaşamayacaksınız.

 

Benzer İçerikler:  Evde Yapabileceğiniz Tırnak Güçlendiren Tarifler

4- Evinizde telefonlarınızdan uzak durun

Yukarıda bahsettiğimiz üzere televizyonlar kadar telefonlar da hayatınıza stresi kolayca alabildiğiniz araçlardan birisidir. Hele ki günümüzde telefon bağımlılığı konusunda çılgınlık yaşanırken en azından evinizde sizi hapsetmesine izin vermemelisiniz. Eviniz sizin en özgür olabileceğiniz alanlar olduğu için telefonunuzun sizi yönlendirmesine ve kendine bağımlı hale getirmesine asla izin vermeyin. Gerektiği kadarıyla kullanırsanız telefonunuzun kölesi olmazsınız. Bu sayede insan ilişkilerinizde telefonu hayatınızda gerçek anlamda bir araç haline dönüştürmüş olursunuz. Ayrıca evinizde kendinize dinlenebileceğiniz zamanlar da yaratmış olursunuz.

 

5- Müzik dinleyin

müzik dinleme

Müzik ruhun gıdasıdır değil mi? Televizyon ya da telefon gibi teknolojik araçlarla hayatınızı sınırlandırmak yerine müzik dinlemeyi hayatınızın orta noktasına yerleştirebilirsiniz. Dinleyecek olduğunuz müzikler de sizi hayatın stresinden uzaklaştırabilecek sakinleştirici müzikler olmalıdır. Bunu sürekli yapamasanız dahi evinizde tek başınıza kaldığınız anlarda sakin ve dinlendirici bir müzik açabilir ve stresten uzaklaşarak beyninizin gevşemesini de sağlayabilirsiniz. Evet! Günlük hayatınızın tam ortasına yerleşmiş olan stresle evinizde yapacak olduğunuz ufak dokunuşlarla baş edebilmeyi öğrenebilir ve strese hapsolmaktan da kurtulabilirsiniz. Bu sayede her yeni güne yenilenmiş bir şekilde başlamak sizce de muhteşem bir his değil mi?

 

CEVAP VER

Yorum yap!
İsminizi buraya giriniz