Hayatınızı Kolaylaştıracak Pratik Bilgiler

0
1174
hayatınızı kolaylaştıracak pratik bilgiler

Her anlamda herkes için hayatın zor bir yanı vardır. Bu zorluk ve güçlükler içerisinde pratikleştirebildiğimiz noktalar da yanımıza kalan karlarımızdır. Pratik olan bilgilerin de hem gündelik hayatımızı kolaylaştırmakta hem de zamandan tasarruf etmekte üstüne yoktur. Yazımızda yer alan konularda pratik çözümleri hakkında hala bilginiz yoksa buyrun bundan sonrası için öğrenerek hayata geçirme zamanı!

arı sokması

1- Sivrisinek ya da arı sokmaları yaşadığınız anda; kesme şekerini hafifçe ıslatıp, sokulan kısmın üzerine hafifçe bastırarak bekleyiniz. Yapacak olduğunuz bu müdahale hem zehri alacaktır hem de sokulan kısmın şişmesini engellemiş olacaktır.

2- Sarımsak kokusunu giderebilmek için; elinize biraz tuz alın. Tuzu hafif nemlendirdikten sonrasında ellerinizi ovun. Daha sonrasında sabunlu su ile yıkadığınız takdirde ellerinizdeki sarımsak kokusunun geçtiğini görebilirsiniz.

3- Cam temizliği yapmak herkes için zahmetli ve uğraştırıcı bir iştir. Yalnız cam temizliği yaparken temizlik yaptığınız suyun içerisine biraz tuz eklemeniz durumunda temizlik hem daha kolay olacaktır hem de camlarınız pırıl pırıl parlayacaktır.

4- Ütü yapmak hem zaman alan hem de sıkıcı gelen bir iştir. Tabii giyecek olduğunuz kıyafetlerinizi de temiz görünmek için ütülemek şarttır. İşte ütü yapma zamanınızı azaltabilecek ve ütünüzün kolaylıkla yapılmasını sağlayacağınız pratik bir yöntem: Ütü masasının örtüsünün altına alüminyum folyo yerleştiriniz. Alüminyum folyo sıcağı yukarıya tekrardan yansıtacağı için ütüye ayırdığınız zaman epeyce azalacak ve ütü yapmak işkence olmaktan bir nebze çıkabilecektir.

süt kaynamasını önleme

5- Almış olduğunuz sütünüzü evde kaynatırken her dakika başında bekleyemezsiniz. Kaynarken de taşma riskini ortadan kaldırmak istiyorsanız tencerenin ağız kısmına sıvı yağ sürmeniz yeterli olacaktır.

6- Çamur lekesi, özellikle çocuklar için her an karşılaşılabilecek bir durumdur. Çamur lekesini iz bırakmadan çıkarmak için de; çamurun kurumasını beklemelisiniz. Daha sonra kullanmadığınız diş fırçası yardımıyla fırçalayınız. Üzerine de sirke sürerek yıkamanız durumunda çamur lekesinden kurtulabilirsiniz.

7- Elleriniz katran gibi yapışkan maddelerden dolayı kirlenmiş olabilir. Bu yapışkan hissinden kurtulabilmek için de öncelikle vazelin sürmelisiniz. Daha sonra ellerinizi sabunlu suyla yıkamanız durumunda yapışkan hissinden eser kalmayacaktır.

8- Balık yerken kokusunun ellere sinmesi hiç de hoşa giden bir durum değildir. Bunun da elbette bir çözümü vardır. Balık yemeye başlamadan önce ellerinize limon sürerseniz balığınızı yedikten sonrasında elinizde hiçbir şekilde kokusu da kalmayacaktır. Bu yöntemi balığı yiyecek olduğunuz bıçaklarınız için de uygulayabilirsiniz.

9- Bazen dalgınlıkla ya da yanlışlıkla yemeklere fazla tuz eklediğiniz mutlaka olmuştur. Bu gibi durumlarda yemek boşa gitti diye üzülmenize gerek yok. Hemen 1 patatesi soyarak çiğ bir şekilde ikiye bölünüz. Tencerenin dibine yerleştirirseniz fazla tuzu patates çekecek ve yemeğinizi de kurtarmış olacaksınız.

10- Buzdolabınıza yarım kalan kavununuzu koydunuz diyelim. Bir süre sonra kokusu buzdolabına yayılacaktır. Bu gibi kokuya sebep olmasını önleyebilmek için sirke ile ıslattığınız peçeteyi buzdolabınıza koymanız yeterli olacaktır.

11- Patates püresi yapısı itibariyle hafif ve tercih edilen bir yiyecektir. Patates püresini de daha lezzetli hale getirebilmek için süt eklemeniz gerekmektedir. Yapacak olduğunuz püreye göre ne kadar süt eklemeniz gerektiğini bilmiyorsanız da süt tozu ekleyebilirsiniz.

balık kızartması

12- Kızarttığınız balığınızın daha da lezzetli olmasını istiyorsanız; balığı kızartacak olduğunuz yağın içerisine kırmızı biber serpebilirsiniz. Kırmızı biber balığınızın lezzetini artıracağı gibi balıklarınızın renginin de parlak olmasını sağlayacaktır.

13- Topuklarınızda sertleşmeler olduğunu düşünüyorsanız bir su şişesi yardımıyla 2-3 dakika ayaklarınıza masaj yapabilirsiniz. Bu sayede ayaklarınızda oluşan çukur bölgeler gerilerek topuğunuzdaki düzleşme de giderilmiş olacaktır.

14- Yaptığınız egzersizler sonrasında mutlaka ağrı ve acı hissettiğiniz olmuştur. Bu gibi durumlarda da birkaç yudum turşu suyu içerseniz ağrının geçmesini sağlayabilir ve gevşemeye de başlayabilirsiniz.

15- İş yerinizde çalıştığınız anda ya da herhangi bir ortamdayken aniden öksürük kriziniz tuttuysa; en sevdiğiniz şekerlemeyle bu sorunu çözebilirsiniz.

 

Benzer İçerikler:  Evde Pratik Bir Şekilde Hazırlayabileceğiniz Ev Yapımı Oda Kokuları

CEVAP VER

Yorum yap!
İsminizi buraya giriniz