Lazer Epilasyon Nedir?

lazer epilasyonGünümüzde yoğun bir şekilde kullanılmaya başlanan lazer epilasyon birçok kişinin de ilgi odağı haline gelmiştir. Bununla beraber kişilerin araştırmalarında konu ile ilgili olarak bilgi sahibi olmak istedikleri görülmektedir. Yapılan araştırmalar ile lazer epilasyon nedir soruları ile karşılaşılması mümkündür. Lazer epilasyon kişinin vücudunda istemediği kılların köklerini ışınlar ile yok etmesi işlemine verilen bir isimdir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte getirmiş olduğu yeni bir yenilik olan uygulama birçok kişiye kıllarından kurtulmak adına kolaylık sağlamaktadır. Uygulamada kullanılan ışık bilinen ışık türlerinden farklı olarak tek dalga boyunda düz bir halde yayılmaktadır. Kıl köklerine uygulanan milisaniyelik atışlar ile lazer ışını, kıla rengini veren melonin pigmenti tarafından emilir. Lazer epilasyon cihazları ile çevre dokuya zarar vermeden direkt olarak kıl köküne yoğunlaşır. Kılın kökünde oluşturulan ısı ile birlikte kıl kökü tahrip olur. 

Hangi Bölgelere Lazer Epilasyon Yapılabilir

İstenmeyen tüyler özellikle kadınlar için büyük bir problem haline gelmektedir. Birçok kişinin bu durumdan rahatsız olması ile beraber değişik teknikler uyguladıkları bilinmektedir. Ağda, traş ve tüy dökücü kremler gibi birtakım yöntemler ile çözüm üretilmeye çalışılmıştır. Bu yöntemler geçici olması ile birlikte kıl köklerinin kalınlaşması ve vücudun tahrip olması gibi sorunlar ile de karşı karşıya kalınmıştır. Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte, bu sorunu tamamen ortadan kaldıracak lazer epilasyon uygulaması hayata geçirilmiştir. Hangi bölgelere lazer epilasyon yapılabilir soruları ile beraber yapılan araştırmalar da vücudun birçok noktasına uygulanabilir olduğu görülmektedir.  Lazer epilasyon yapılan bölgeler arasında genel olarak tercih edilen genital bölge ve koltuk altları gelmektedir. Bunların yanı sıra kol, bacak, karın bölgesi, sırt, bel ve yüz lazer epilasyon uygulanan diğer bölgeler olarak yer almaktadır. 

Lazer Epilasyon Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Lazer epilasyon yaptırmak isteyen kişilerin uygulama öncesi dikkat etmesi gereken bir takım kuralları bulunmaktadır. Bunların başında doğru bir zamanlama içinde uygulamanın gerçekleştirilmesi gelmektedir. Lazer epilasyon öncesi dikkat edilmesi gerekenler arasında vücudun kendi ten rengine sahip olduğu bir zaman dilimi içinde gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Uygulama öncesinde 1 ay süre ile güneş ışığı ve bronzlaşma işlemleri uygulanmamalıdır. Bunun yanı sıra kimyasal peeling ve cildi soyabilecek krem uygulamalarının yapılmamış olmasına dikkat edilmelidir. Lazer epilasyon öncesi yapılacaklar arasında dikkat edilmesi gereken bir diğer konu olarak uygulamayı gerçekleştirecek uzmanın alanında profesyonel olması gelmektedir. Uygulama için uzman olmayan kişilerin başarısız sonuçlar ile karşılaşılmasına neden olabileceği gibi, vücuda zarar vermesi de mümkündür. Ayrıca uygulama öncesi kullanılan bir ilaç varsa bu durumu da uygulama öncesi, uygulamayı gerçekleştiren uzman ile paylaşılması da gerekmektedir. Epilasyon öncesinde ağda, cımbız ve tüy dökücü krem gibi kıl köklerine etki edebilecek herhangi bir işlem de uygulanmaması gerekmektedir. 

Lazer Epilasyon Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Lazer epilasyon uygulaması gerçekleştirilmesi ile dikkat edilmesi gereken konular da bulunmaktadır. Lazer epilasyon sonrası dikkat edilmesi gerekenler arasında en az 3 ay süre ile güneş ışınlarından korunması gerekmektedir. Güneş ışınlarına çıkılması ile beraber 30 ya da daha yüksek faktör güneş koruyucu kullanılması önerilmektedir. Ayrıca bölgeyi nemlendirici kremler yardımı ile sürekli olarak nemli tutulması gerekmektedir. Lazer epilasyon sonrasında yapılacaklar arasında ilk 24 saatlik zaman dilimi içinde uygulama bölgesine sıcak su ile temas olmamasına dikkat edilmelidir. Bu zaman içinde herhangi bir şişme olursa yumuşak bir bez yardımı ile buz uygulanmalıdır. Uygulama sonrası kabuklanma olması halinde el sürülmemelidir. Bölgeyi tahriş edebilecek bir uygulama gerçekleştirilmemelidir. Ateş ve iltihap gibi enfeksiyon bulguları ile karşılaşılması halinde uygulamayı gerçekleştiren kişilerin bilgilendirilmesi gerekmektedir. Yüz epilasyonu gerçekleştiren kişilerin ilk 24 saat içinde fondöten ve allık gibi yüzü kapatan ürünler kullanmamaları gerekmektedir. Uygulamanın gerçekleştirilmesi ile beraber kurallara uyulması sonucu 2 ila 3 gün içinde tüyler kendiliğinde dökülmeye başlamaktadır. Güvenli ve etkili bir uygulama için kıl ve cilt tipine göre doğru cihaz ve enerji kullanılması gerekir.

Lazer Epilasyon Çeşitleri

Lazer epilasyon içinde çeşitli uygulamalar yer alması ile birlikte, kişilerin yapılarına ve tercihlerine uygun bir epilasyon yöntemi seçmeleri mümkün olmaktadır. Lazer epilasyon çeşitleri arasında Alexadrite, Diode – Diyot, Nd: Yag, Ruby, IPL ve ütüleme epilasyonu olarak çeşitleri bulunmaktadır. Bu çeşitlerin arasında en sık kullanılanı ve diğer adı ile bilinen buz lazer yöntemi kullanılan Diode – Diyot Lazer epilasyon yer almaktadır. Daha derinde bulunan kıl köklerine ulaşmak adına dalga boyu daha fazla olan bir yöntemdir. Ucuna bağlanan buz başlık sayesinde acı hissi ve sıcaklık hissedilmemesini sağlamaktadır. Bunun yanı sıra IPL evde lazer epilasyon yöntemi olarak bilinmektedir. Yoğun ışık teknolojisi ile ışınlama yapar. Bu ışın lazerden farklı bir ışıktır. Her hastaya göre ayarlanabilen dalga boyları ile ışık tedavisi gerçekleşir. Diğer yöntemlere göre acı hissi biraz daha fazladır. Bunun yanı sıra etkili olarak görülen epilasyon türleri arasında gösterilmektedir. 

Lazer Epilasyon Uygulama Fiyatları

Lazer epilasyon yaptırmak isteyen kişilerin araştırmakta oldukları bir konu da fiyatları olmaktadır. Lazer epilasyon uygulama fiyatları belirlenirken bir takım noktalar fiyatların değişiklik göstermesinde etkili olmaktadır. Bunların değişiklik göstermesinde etkili olan durumlar arasında kadınlar ile erkekler arasında seans farklılıkları bulunmaktadır. Bunun yanı sıra uygulamanın gerçekleştirileceği alanın büyüklüğü de fiyatı etkileyen bir durumdur. Lazer epilasyon fiyatları belirlenirken iller arasında da değişiklik göstermektedir. Bu durum da merkezi bir bölgede bulunan fiyatlar ile kıyı semtler de bulunan fiyatlar aynı olarak bulunmamaktadır. Bu nedenle belirlenen merkezler arasında fiyat alınarak doğru merkezler üzerinde karşılaştırma yapılmalıdır.