Lazer Epilasyon Cihazları

Lazer epilasyon son zamanların en çok tercih edilen uygulamalarından biri… Üstelik ergenlik dönemi ile birlikte herkesin yaşadığı istenmeyen tüy problemini hem erkeklerde hem kadınlarda ortadan kaldırabiliyor olması oldukça cezbedici. Acısız lazer epilasyon nasıl olur ya da mümkün müdür diye soranların cevabı bu kadar basit. Birbirinden farklı lazer epilasyon cihazları ve lazer epilasyon uzmanları ile yapılan uygulama, kalıcı epilasyon imkânı tanıyor. Kısacası klasik epilasyon yöntemlerinden sıkılan yorulan ve bir fayda da elde edemeyenler için en doğru seçenek olan lazer epilasyon kesinlikle pratik bir seçenek. Lazer epilasyon nedir, lazer epilasyon öncesi ve sonrası neler yapılmalıdır gibi sorularınızın cevaplarını da bulabileceğiniz yazılarımız ile konuya hâkim olabilir, tüm detayları öğrenebilirsiniz. Birbirinden farklı lazer epilasyon cihazları ile farklı kişiler için fayda elde edilebiliyor. Şöyle ki, her cihazın özellikleri farklıdır ve her cihazın temel hedefi farklıdır. Kimi lazer epilasyon makinesi açık tenli olanları hedeflerken, kimisi koyu tene sahip olanlara hizmet etmektedir. Diğer taraftan bazı makineler, kıl rengine odaklanır ve daha hızlı sonuç verir. Bu yüzden, mevcut olan bu farklılıklar sebebi ile lazer epilasyona karar verme sürecinin ardından bir de lazer epilasyon cihazına karar vermek gerekiyor. Gitmeyi tercih ettiğiniz güzellik merkezi ya da lazer epilasyon merkezi size bu konuda yardımcı olacak, analizinizi yaparak, sizin için uygun olan cihazı seçecektir. Şimdi sizin için ideal olabilecek birbirinden farklı lazer epilasyon cihazını inceleyelim. Siz de kararınızı kendiniz verin. İşte en çok tercih edilen ve en iyi sonuçları veren lazer epilasyon cihazları! Ayrıca bu cihazlar ülkemizde de çokça kullanım alanı bulan türler olduğundan pek çok merkezde rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

  1. Alexandrite Lazer Epilasyon Cihazı

En çok karşımıza çıkan ve belki de kulağınıza en çok çalınan lazer epilasyon cihazıdır Alexandrite. Bu kadar çok yaygınlaşmasının ise önemli bir sebebi var. Başarı oranı çok yüksek olan bir cihazdır. Buna bağlı olarak da ülkemizde çok yaygınlaşmıştır. Alexandrite lazer epilasyon cihazları bünyesinde diğer lazerlerin genel özelliklerini barındırmaktadır. Ayrıca lazer aleti içerisinde bulunan iki adet lamba ile enerji üretilmesine Flash Lamp teknolojisi denilmektedir. Flash Lamp teknolojisi ile toplanan enerji, ayna düzenekleri ile büyür ve büyük bir enerji toplanmış olur. Alexandrite lazer cihazlarını farklı kılan özelliklerden biri ayrıca en temel özelliklerinden de sayabileceğimiz özellik, birbirine paralel hareket eden ışın demetleri içermesidir. Alexandrite cihazlarda aynalar yardımı ile toplanan lazer ışınları ise fiber kablolar ile handpiece adı verilen el aletine gönderilmektedir. Bu el aletini kullanan lazer epilasyon uzmanı, kolayca ışınları kontrol edebilir ve cilde kontrollü bir şekilde ulaştırabilir. Bu da istenildiği kadar ve istenilen hızda atış yapılmasıdır.

Alexandrite lazer epilasyon nasıl yapılır konusuna gelecek olursak ise ten renginin önemine bir kez daha değineceğiz. Alexandrite ya da kısaca Alex olarak adlandırılan bu cihazlar, daha çok açık ten rengine sahip olan kişilerde etkilidir. Siz de açık ten rengine sahipseniz, mükemmel sonuçlar alacağınız bu cihazı tercih edebilirsiniz. En güzel yanlarından biri ise daha uygulama sırasında etkisini gözleriniz ile görebilirsiniz. Kıllar anında yok edilmektedir. Bu da tercih eden kişilerin memnun kalmasının önemli bir sebebidir. Çok hızlı bir şekilde tesir eder ve uygulama yapılırken kılların ortadan kaldırılması, lazer epilasyon yaptıran kişinin gönlünü fethetmeye yeter. Uygulamadan belli bir süre sonra ise kılların bir kısmı da dökülme eğilimi gösterecektir. Koparak dökülme ile ciddi bir azalma ortaya çıkacaktır. Alexandrite lazer epilasyon cihazı ile yapılması gereken ortama tedavi süreci ise 4 ile 8 hafta aralıkları ile gerçekleşen seanslar olarak değişiklik gösterir. Seans aralıklarının bazen 1 – 2 aya kadar uzadığı da gözlenebilir. Önemli olan kontrol zamanlarının ve de seans zamanlarının geçirilmemesi, düzenli bir süreç gerçekleştirilmesidir.

Alexandrite lazer epilasyonda merak edilenlerden biri kişilere verilen lazer dozudur. Bu daha çok uzmanları ilgilendiren bir konudur. Çünkü sizin ten renginiz, kıl renginiz ve de cilt tipiniz gibi özelliklerinize göre doz miktarını belirleyecek olan odur. Lazer epilasyon dozu, uygulanan lazer ışınlarının daha etkin olması anlamına gelir. Kişinin özelliklerine uygun miktarda verilen lazer ışınları, daha fazla etki gösterir ve daha kısa süren bir tedavi süreci sunar. Lazer dozunun yükselmesi etkinliğini artırırken, her ten de aynı yüksekliğe dayanamayacaktır. Yüksek lazer dozu bazı kişiler için zarar verici olabilir. Dermatoloji uzmanın cilt tipine uygun olarak lazer dozunu belirlemesi işte bu yüzden büyük bir önem taşıyor ve güvenilir güzellik merkezlerini tercih etmek de tam olarak bu sebepten önem taşıyor. Eğer konuya dair biraz araştırma yaptıysanız, lazer dozunun yanı sıra lazer pulse süresi diye de bir kavram duymuşsunuzdur. Lazer pulse, Alexandrite lazerde lazer enerjisinin ne kadar bir zaman aralığında verileceğini ifade eden bir parametredir. Ten rengi açık olduğunda kısa zaman aralıkları belirlenirken, cilt tonu koyulaştıkça pulse süresi de artırılır. Yani koyu cilt tipinde olanlar için zaman aralıkları daha uzun olacaktır.

  1. Diode Lazer Epilasyon

Lazer epilasyon denilince Alexandrite kadar çok telaffuz edilen, onun kadar sık akla gelen bir başka seçenek ise Diode lazer epilasyondur. Bu seçeneğe de ülkemizde çok sayıda güzellik merkezinde rahatlıkla ulaşabiliyoruz. En az Alexandrite kadar çok karşımıza çıkan lazer epilasyon seçeneği, Diode ismi ile bilindiği gibi Ütüleme lazer epilasyon tanımı ile de kulağımıza gelmiştir. Şimdi biraz daha işin teknik boyutuna, detaylarına bakacak olursak, Diode lazer epilasyon cihazı 800 – 810 nm dalga boyunda ışınlar üretir. Epilasyon tedavisinde kullanılan cihaz, renkli tüylerin köklerini yakarak kalıcı olarak kıl kaybı yaratır. Yani tam da amaçladığımızı yerine getirir. Diode lazer epilasyon cihazlarının en önemli ve temel özelliği renklere fazla duyarlı olmamasıdır. Renkli tüylerin köklerini rahatlıkla tespit ederek yakabilir ama ten renklerinde diğer cihazlar kadar seçici değildir. Koyu renk tene sahip olanlar da açık ten rengine sahip olanlar da, bu epilasyon cihazını tercih edebilir. Genellikle koyu renk cilt tonuna sahip olanlar lazer epilasyonda yanık tehlikesi sebebi ile korkar ve tedirgin hareket ederler. Oysa Diode lazer epilasyon cihazında korkacak bir şey yok. Koyu renk cildi yakla riski çok çok düşüktür.

Detaylı olarak Diode lazer epilasyon cihazının etkinlik göstereceği kıl yapısından bahsedecek olursak, açık ten rengine sahip olan kişilerde, kalın ve ince yapılı, siyah ve de koyu kahverengi olan tüylerde son derece etkilidir. Kolayca tespit ederek, kıl köklerini yakabilir. Açık ten rengine ve de açık renkli tüylere sahip olan kişilerde ise etkinliği oldukça düşüktür. Diğer taraftan koyu ten rengine sahip olan kişilerde, siyah ve kahverengi tüylere sahip olanlar için etkinliği söz konusudur. Renkli ve de kalın yapılı tüyleri yakmayı başaracaktır. Ancak ince yapılı tüyler için aynı başarıyı göstermeyebilir. Ancak önemli bir nokta daha var ki, o da koyu renk tene sahip olan kişiler eğer açık kahverengi tüylere sahipse cihaz ince ve kalın fark etmeksizin etkinlik gösterecektir. Üstelik oldukça da başarılı sonuçlar verir. Dolayısıyla hem açık tenlilerin hem de koyu tenlilerin tercihi olmaktadır.

Diode lazer epilasyon yani ütüleme tipi lazer epilasyon, pek çok vücut bölgesinde kullanılabilir. En çok tercih edilen genital bölge ve koltukaltı bölgesi, kullanılabileceği bölgelerdendir. Diğer vücut bölgelerinde, özellikle yaygın ve kalın tüylere sahip olunan bölgelerde rahatlıkla tercih edilebilir. Yüz bölgesinde ise az sayıda olan kalın tüyler etkinlik göstereceği alanı işaret eder. Dudak üstü hariç, ince yüz tüylerinde ise lazer epilasyon yapılması tavsiye edilmemektedir. Diğer taraftan erkekler için en çok tercih edilen ve de önem taşıyan sırt ile kalça bölgesine değinmek gerek. Bu bölgelerde kıl kökleri, vücudun diğer bölgelerine göre çok daha derine inebilmektedir. Bu durumda ise etkinliği daha fazla olan cihazlar tercih edilmelidir. Diode lazer epilasyon cihazı tam da buna uygun nitelikte bir cihaz. Cildin oldukça derinine temas edebildiği için sırt ve kalça gibi vücut bölgelerinde etkin olacaktır. Bazen ise benzer şekilde koltukaltı tüylerinin daha derine uzandığını görüyoruz. Bu durumda yapılan lazer epilasyon seansları da artabilir ve tüylerin tamamen ortadan kalkması uzun sürebilir. Bu noktada hemen Diode lazer epilasyon cihazına geçiş yapılmalıdır. Çünkü diğer cihazların temas edemediği derinin alt noktalarına Diode temas edebilecek ve sadece 1 – 2 seansta kalan tüyleri de ortadan kaldıracaktır.

Ütüleme lazer epilasyon yani Diode lazer epilasyon ortalama olarak 6 ya da 8 haftaya varan seans aralıkları ile gerçekleştirilmektedir. Her işlemden 2 – 3 hafta sonra ise kontrole gitmek gerekecektir. Seans aralarında tüy olmayacaktır ve sıradaki lazer epilasyon seansı da tüyler çıkmaya başladığında gerçekleştirilecektir. Genellikle lazer epilasyon yaptıracak olanların ve de özellikle Diode (Ütüleme) lazer epilasyon cihazını tercih edenlerin en çok sordukları sorulardan biri bu uygulamanın kaç seansta etkili olduğudur. Bu durum ise pek çok etkene bağlı… Yaş, kişisel yapı, ten renginin açık ya da koyu olması, uygulama yapılan vücut bölgesi, kıl rengi ve de kıl kalınlığı en önemli etkenlerdir. Ortalama bir seans sayısı verecek olursak ise genellikle 4 ile 6 seans arasında uygulamaya cevap alınmaktadır ve tüylerden büyük oranda kurtulmak mümkün olmaktadır. Bu oran ise kişiye göre %60 ile %90 arasında değişiklik gösterir. Lazer epilasyon uygulaması bazı bölgelerde ortalamanın da altında seans sayısı ile istenmeyen tüylerden temizlenebilir. Örneğin alt bacak, uygulamaya çok hızlı cevap veren bölgelerden biridir. Ayrıca kasık ve de koltukaltı da yine hızlı cevap alınabilen bölgelerdir. Diğer taraftan bazı bölgelerde ise seans sayısının daha çok olduğu gözlenir. Bu bölgeler ise üst bacak, kol, gövde, göğüs ve dudak üstü gibi vücut bölgeleridir.

Diode lazer yani Ütüleme tipi lazer epilasyon cihazı ile ilgili son olarak merak edilen yan etkileri konusuna değinmek gerek. Şüphesiz ki lazer epilasyon yaptırmaya karar veren herkes, tercih ettiği lazer epilasyon cihazı ne olursa olsun, bu endişeyi yaşıyor ve acaba yan etkileri var mıdır ya da bu etkilere maruz kalır mıyım sorularını soruyor. Diode lazer epilasyonun yan etki oluşturabileceği koyu renk tonuna sahip kişilerde ya da bronzlaşmış kişilerde, yüksek dozda uygulama yapıldığı halde, çeşitli derecelerde yanıklar oluşabilir. Bunun sonucunda ise kahverengi kabuk oluşur. Geçici yanık olarak kabul edilse de ortaya çıkan yanıklar can sıkıcı olacaktır. Oluşan yanık kabuğu ise bir hafta gibi bir süre içerisinde ortadan kalkacaktır. Kabuğun altından beyaz bir leke çıkar ve bu leke de kişiye göre ve yanığın ciddiyetine göre değişen haftalar ya da aylar içerisinde geçer. Eğer yanık ciddi derecedeyse ise beyaz değil de kahverengi bir leke ile karşılaşılır. Bu lekenin geçme ihtimali biraz daha zor olabilir. Ayrıca bir de yüz bölgesinde uygun olmayan kişilerde yapılan Diode lazer epilasyon ince tüylerde artış ortaya çıkarabilir. Şüphesiz ki bu da istenmeyen bir durumdur. Bu yüzden güvenilir bir merkez ile görüşerek, sizin için uygun doz ve uygun uygulama bölgesi seçiminin yapılmasını sağlamalısınız.

  1. ND YAG Lazer Epilasyon

Son yılların en çok tercih edilenlerinden biri olan ve hızla yaygınlık gösteren ND YAG Lazer epilasyon cihazı, son teknoloji ürünü olarak tanımlanıyor. Nedir ne değildir sorusunun cevabı ise lazer epilasyon cihazı olmakla birlikte farklı avantajları da bulunan bir cihaz olmasıdır. 1064 nm dalga boyunda salzer ışınları veren cihaz, lazer epilasyonda oldukça başarılı sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Bununla birlikte, damar ve de leke tedavisinde de sıklıkla kullanıldığı görülmektedir. Farklı markaların bu cihazı ürettiği ve de kullanıma sunulduğu biliniyor. Örneğin, Apogee, Candela, Clarity ve Epicare markalarının ND YAG Lazer epilasyon cihazları mevcuttur. Biraz daha derine inip, cihazın lazer epilasyon hakkında sağladığı avantajlara bakacak olursak, renkli tüylerin köklerini yakarak kalıcı kıl kaybı ortaya çıkardığını görmekteyiz. Renklere karşı çok fazla duyarlı olmaması ise açık ten rengine sahip kişiler kadar koyu renk tonuna sahip kişileri de kapsadığını gösteriyor. Hem açık renkliler, hem koyu renkliler, hem de bronzlaşmış olanlar rahatlıkla ND YAG ile lazer epilasyon yaptırabilir ve istenmeyen tüylerinden kolayca kurtulabilir. Kapsadığı renk tonlarına göre kıl renklerinde seçici olduğunu söyleyebiliriz. Şöyle ki, açık ten rengine sahip olan kişilerde hem kalın hem de ince tel yapısına sahip kıllarda etkili olur. Siyah ve koyu kahverengi olanları tespit edip, köklerini yakabilmektedir. Ancak açık ten rengi olan kişilerde, açık kahverengi tüy yapısı olduğunda etkinliği çok daha düşüktür. Bu yüzden de bu şartlarda tercih edilmez. Koyu renk tene sahip olanlarda ise ND YAG Lazer siyah ve koyu kahverengi kılları tespit edebilir ve de alın yapılı kıllara karşı hassastır. Bunun yanı sıra açık tenlilerden farklı olarak koyu tene sahip kişiler, açık kahverengi tüylerini de ND YAG Lazer ile ortadan kaldırabilir.

ND YAG Lazer epilasyon cihazının kullanılabildiği vücut bölgeleri ise oldukça geniş. En çok merak edilen genital bölge ve koltukaltı da dâhil olmak üzere, vücudun her yerinde kullanılabilir. Yüz bölgesinde az sayıda olan kalın tüyler için lazer epilasyon yapılması pek tercih edilen ve önerilen bir durum değildir. Dudak üstü hariç, ince yüz tüylerinde de yine lazer epilasyon yapılması tavsiye edilmez. Sadece ND YAG Lazer değil, diğer lazer epilasyon cihazları da bu bölgelerde pek önerilmemektedir. Bununla birlikte vücudun bazı noktaları var ki, buralarda cihazın çok daha etkili olduğu ve çok hızlı sonuç verdiği bilinmektedir. Örneğin kalça ve sırt bölgesi, kıl köklerinin derinin daha derinlerine uzandığı özel bölgelerdir. Burada etkili olacak olan lazer epilasyon cihazının da daha güçlü dalga boyları ile lazer ışınları üretiyor olması gerekir. ND YAG Lazer tam da bu özelliğe sahip bir cihaz olduğundan, sırt ve kalçada etkili olmaktadır. Bu durum bazı kişilerde koltukaltında görülebiliyor. Yani koltukaltı bölgesinde derine inen kıl yapıları ile karşılaşılabiliyor. Bu durumda ise denenen lazer epilasyon cihazları yetersiz kalabiliyor ve seans sayısı artabiliyor. Yine de sonuç alınamamışsa ND YAG Lazer ile kalan inatçı kıl yapıları da ortadan kaldırılabilir. Böylece gereksiz seanslar almanız ve süreci uzatmanız gerekmez.

ND YAG Lazer epilasyon seanslarının 6 – 8 haftalık aralıklar ile tekrarlanması gerekmektedir. Her seansın ardından, 2 – 3 hafta sonrasında kontrol seansı gerçekleştirilmelidir. Bu seansta lazer epilasyon uzmanı durumunuzu inceleyecek ve doz ile seans tarihi gibi detayları tespit edecektir. Sonraki seans ise büyük ihtimalle tüylerin çıkmaya başlayacağı 6 – 8. Haftada gerçekleştirilecektir. Son olarak ise ND YAG Lazer cihazını tercih edecek olanların en çok merak ettiklerinden olan seanslar ve etki süresi ile ilgili bilgi verelim. Lazer epilasyonun etki süresi kişiden kişiye değişiklik gösterecektir. Kişinin yaşı, ten rengi, kıl yapısı ve rengi, uygulama yapılacak olan vücut bölgesi ve hatta kıl kalınlığı seansların etkinliğiniz ve de sayısını belirleyecektir. Bu yüzden de lazer epilasyon uzmanlarına, profesyonel uygulama merkezlerine ihtiyaç duyulur. Sizin özelliklerinize uygun olarak bir sürecin oluşturulması ve de takip edilmesi gerekmektedir. Bu duruma göre de seans sayısı değişiklik gösterebilmektedir. Ancak genel anlamda 4 ile 6 seanslık uygulamalar yeterli görülmekte ve bu süreçte de %60 ile %90 arasında başarı elde edilmektedir. Alt bacak, kasık ve koltukaltı gibi bölgeler, genellikle cihazın hızla sonuç verdiği bölgelerdir. En az seans sayısı ile istenmeyen tüylerden kurtulabileceğiniz bölgeler bunlardır. Diğer taraftan üst bacak, kol, gövde, göğüs ve de dudak üstü en çok zorlanılan daha doğrusu en uzun süren seanslar ile tedavi edilebilen bölgelerdir. Bu uygulamalar sonucunda çeşitli yan etkilerin ortaya çıkıp çıkmayacağı konusu ise yine spesifik durumlara bağlı olmakla birlikte, uygulama hataları ile sorunlar oluşabilir. Genellikle koyu ten rengine sahip olan kişilerde ve de bronzlaşmış olan kişilerde yüksek dozda verilen lazer ışınları yanıklara sebep olabilmektedir. Bu durumda geçici yanıklar ortaya çıkabilir. Seans sonrasında yanık, kahverengi bir kabuk ile kaplanacaktır ve bu kabuk da haftalar ya da aylar sonra ortadan kalkacaktır. Bu da yanığın şiddetine bağlı olacak, daha erken ya da geç düşebilecektir. Kabuğun altından beyaz bir leke ortaya çıkıyorsa, pek de korkacak bir durum söz konusu değil. Çünkü bu leke zaman içerisinde geçecektir. Kahverengiye dönük olan lekeler için ise bir uzman ile görüşmeniz çok daha doğru olur. Yüz bölgesinde, uygun olmayan kişilerde, uygun olmayan şartlarda yapılan lazer epilasyon ise ince tüylerde artış ortaya çıkarabilir. Bu yüzden yüz bölgesinde daha hassas olmak ve de işinin uzmanı kişiler ve kurumlara başvurmak gerekir.

Lazer epilasyon denilince ilk akla gelen ve en çok tercih edilen cihazları incelediğimiz yazımız, lazer epilasyon yaptırmaya karar verenler için bir yol gösterici olacaktır. Bu cihazlar arasından uzmanınızın size önereceği cihazı tercih edebilirsiniz. Teninizde en iyi sonuç verecek olan lazer epilasyon cihazı ile birlikte kısa kabul edilebilecek bir sürede tüm istenmeyen tüylerinizden kurtulabilirsiniz. Kısa seanslar ile çok daha pürüzsüz bir tene kavuşabileceksiniz. Kendinizi adeta hafiflemiş hissedeceksiniz. Bu hissi yaşamak için ise harekete geçin ve hemen lazer epilasyon yapan bir güzellik merkezi ya da poliklinik ile iletişime geçin. Hemen randevunuzu alarak siz de güzelliğinize güzellik katabilir, hafif bir yaşama kucak açabilirsiniz.