Paraben Nedir?

0
2160
paraben zararları

Paraben Nedir?

Kullanılan birçok ürünün içerisinde karşımıza çıkan Paraben yazısı ilgi çekmesi ile beraber konu ile ilgili birtakım araştırmaların oluşmasına neden olmuştur. Bu alanda yapılan araştırmalar ile paraben nedir soruları ile karşılaşılmaktadır. Yapılan araştırmalar da ilaç ve kozmetik ürünlerde kullanılan koruyucu bir madde olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu bileşik ile tuzlar özellikle bakterisid ve fungusit özellikleri sebebi ile tercih edilmektedir. Paraben maddesinin kullanım alanları gıda ürünlerinin dışında birçok alanda karşımıza çıkmaktadır. Kozmetik ürünler ve kişisel bakım ürünleri içinde sıklıkla karşılaşılması ile beraber bu alanlar da tercih edilmektedir. Paraben kozmetik ürünlerin içinde % 0,05 ila % 0,6 oranında yer almaktadır. 

Paraben Zararlı mı?

Yapılan araştırmalarda zararlı olması ile birlikte, ürünlerin raf ömrünü uzatması sebebi ile birçok üründe kullanılmakta olduğu görülmektedir. Genel olarak kozmetik sektöründe kullanılan bu madde yasalar gereği ürün etiketlerinde yazılması zorunludur. Alınan ürünlerin içeriklerinde methylparaben, benzylparaben, ethylparaben ve buthylparaben şeklinde yer almaktadır. Günlük hayatta kullanılan birçok ürünün içinde bu madde yer alması ile beraber farkında olmadan defalarca bu kimyasala maruz kalınmaktadır. Paraben kimyasalına maruz kalmamak adına dikkatli olunması ile zararlarından uzak durulması mümkün olmaktadır.

Paraben olup olmadığını nasıl anlarız?

Birçok ürün içinde yer alması ile beraber içinde paraben bulunmayan ürünler de bulunmaktadır. Bu alanda kişilerin ürünleri satın almalarından önce etiketlerinde yer alan içindekiler bölümünü incelemeleri ile paraben etkeni bulunmayan ürünleri tercih etmeleri gerekmektedir. Bunun yerine tercih edilen organik ürünler ile daha sağlıklı bir yaşam mümkün olmaktadır. 

Bakımına önem gösteren kişilerin paraben ile karşılaşmadan da bakımlarını sağlamaları mümkündür. Bu konu da kişilerin kullanmış oldukları bakım ürünlerinde aşırıya kaçmamaları ve uygulama öncesi bölgenin temizliğini sağlamaları gerekmektedir. Bunun yanı sıra kullanılan ürünlerin kapaklarının açık kalmaması da önemli bir konudur. Kişilerin satın almış oldukları ürünlerin içindekiler bölümü ile beraber üretim ve son kullanma tarihlerini incelemelidir. Bunun yanı sıra ürünlerin korunması da buzdolabı ya da oda sıcaklığında olmalıdır. Ürünlerin sürelerini uzatmak adına kullanılan etken zararlı bir madde olması ile beraber tahriş ve egzama gibi yan etkileri olmaktadır. 

 

Benzer İçerikler:  Soymadan Tüketilmesi Gereken Meyve ve Sebzeler

CEVAP VER

Yorum yap!
İsminizi buraya giriniz