Soymadan Tüketilmesi Gereken Meyve ve Sebzeler

0
1505
kabuğunu soymadan tüketebileceğimiz meyvalar

Soymadan Tüketebileceğiniz Meyve ve Sebzeler

Meyve ve sebzeleri, kabuklarını soyarak tüketmeyi mi tercih ediyorsunuz? Yoksa kabuklarını soymadan doğal haliyle tüketmeyi mi tercih edenlerdensiniz? Çoğunluk olarak elbette meyve ve sebze soyularak yenir dediğinizi duyar gibiyiz! Eskiden bu yana süregelen hem alışkanlıklarımız gereği hem de daha hijyenik olsun diye meyve ve sebzeleri soyarak tüketiyoruz. Fakat bazı meyve ve sebzeler vardır ki tüm vitamin ve minerallerini kabuklarında saklamaktadır. Gelin artık alışkanlıklarımızı bir yana bırakarak bazı sebze ve meyveleri hayatımızda doğal halleriyle kabul edelim. İşte tüm gerçekliği ve doğallığıyla kabuklarını soymadan rahatlıkla tüketebileceğimiz sebze ve meyveler:

Haydi gelin ilk olarak yaz aylarının vazgeçilmez su kaynağı olan Karpuz ile başlayalım.

1- KARPUZ

Yanlış duymadınız! Yaz aylarında bolca ve uygun fiyata bulabileceğimiz karpuzun kabuğunda bol miktarda C, B6 vitaminleri ve zengin mineraller yer almaktadır. Araştırmalar sonucu özellikle karpuzun kabuğunda bulunan sitrülinin maddesi, kan dolaşımını rahatlatıcı etkisi olduğu gibi antioksidan etkileriyle de yaşlanmaya karşı zamana meydan okuduğu ve aynı zamanda kansere karşı da kalkan görevi gördüğünü rahatlıkla söyleyebiliriz. Evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz karpuz suyu ile de kilo alımınızı azaltarak kolesterolün de sağlığınızın karşısında yenik düşmesini sağlayabilirsiniz.

2- SALATALIK

Evet, çoğumuz salatalığı tüketirken üzerinde yer alan kimyasalların etkisinden korktuğumuz için yıkadıktan sonra mutlaka kabuklarını soyarak tüketmeyi tercih ediyoruz. Aslında soyulmadan kabuğuyla tüketilmesi faydalı olan meyvelerden olan salatalığı da korkmadan tüketebilirsiniz. Yapılması gereken ise çok basit! Öncelikle bir miktar sirkeli suda bir süre salatalıkları bekleterek yıkadığınız takdirde yaşadığınız korkularla birlikte kimyasal sorunları da ortadan kaldırmış olacaksınız. Küçük bir bilgi daha eklemek gerekirse; salatalığın tek bir tanesinde Vitamin B1, Vitamin B2, Vitamin B3, Vitamin B5, Vitamin B6, Vitamin C, Folik Asit, Kalsiyum, Magnezyum, Demir, Fosfor, Çinko ve Potasyum bulunmaktadır. Öyleyse içerik olarak zengin vitamin ve mineral deposu olan salatalığı da en doğal haliyle tüketmeyi unutmayalım!

3-KİVİ

Antioksidan etkisi olan kivi meyvesi, içeriğinde bol miktarda A, C ve E vitaminlerini barındırmaktadır. C vitamini bilindiği üzere suda çözülebilen antioksidan bir madde olduğu gibi aynı zamanda vücudumuzu da koruduğu araştırmalarla kanıtlanmıştır. Soyulmadan tüketilebilen bir meyve olan kiviyi, soğuk su ile ovarak dışında yer alan tüylü bölümünü temizleyebilirsiniz. Böylece besin değeri çok yüksek olan kahverengi kabuklarıyla birlikte keyifle yiyebilirsiniz.

4-PATATES

Kabuğunda bol miktarda B6 ve C vitamini, fosfor, lif, potasyum ve çinko gibi mineraller barından patates, hem kalori açısından oldukça düşük hem de sağlık açısından oldukça hafif olan bir besin kaynağıdır. Aynı zamanda cilt güzelliğimiz için de gerçek anlamda bir besin gücü sağlamaktadır. Yumruk büyüklüğünde olan patates, içerdiği vitaminler sayesinde günlük ihtiyacımızı rahatlıkla karşılayabilmektedir. Her bütçeye hitap edebilen zengin içeriklere sahip olan patatesi de, kabuklarını soymadan iyice yıkadıktan sonra her şekilde kolaylıkla kullanabiliriz.

5-MUZ

İçeriğinde zengin potasyum değeri taşıyan muzun kabuğunu, günlük hayatımızda birçok farklı alanda kullanıyoruz. Muzun tansiyonumuzu düşürdüğü gibi, kalbimizin ritmini korumaktan tutun, kas güçsüzlüklerimizi azaltmaya kadar birçok faydası olduğunu da duymuş muydunuz! Muzun içeriğinin bu eşsiz faydalarının yanı sıra kabuğunda da kimyasal triptofan denilen ruh sağlığımızı düzenleyici maddeler yer almaktadır. Aynı zamanda cildimiz ve göz sağlığımız için de bol miktarda antioksidan içerdiğini söyleyebiliriz.

 

Benzer İçerikler:  Vücudunuzda Oluşan Toksinlerden Doğal Meyvelerle Detoks Suları Sayesinde Kurtulun!

CEVAP VER

Yorum yap!
İsminizi buraya giriniz