Sağlıklı Klima Kullanımı İçin Öneriler

0
1217
sağlıklı klima kullanımı

Klima Kullanırken

Aşırı derecede yaz sıcaklarının yaşandığı şu günlerde serinlemek için klima kullanımı artık lüks kullanımdan çıkarak ihtiyaç haline dönüşmüş durumdadır. Sıcakların fazla olması herkes için günlük yemek ihtiyaçlarından tutun uyku düzenlerine kadar her anlamda ciddi etkiler vermektedir. Sıcakların etkilerini azaltarak günlük hayatınızı sürdürebilmek için de klima kullanmak şart olmuştur. Peki klima alırken ya da kullanırken ne kadar bilinçli davranıyor ve ne kadar doğru kullanmayı başarıyoruz? Serinleyebilmenin keyfini doğru ve sağlıklı bir şekilde yaşayabilmek için dikkat etmeniz gerekenleri de yazımızda derledik.

 

1- İlk olarak klima alırken dikkat etmeniz gereken nokta da; klimanızın mekana uygunluğudur. Alacak olduğunuz klimanın kapasitesi ve performansı mekanınızın ihtiyaçlarına uygun olmalıdır. Mekana uygun olmasından kastımız da; şayet odanızın ihtiyacından daha büyük klima almanız durumunda hem odanız daha çabuk soğuyacaktır hem de klimanın kompresörü daha sık aralıklarla açılıp kapanacaktır. Bu durumda klimanızın enerji harcamasını artıracak ve odanızı gereğinden fazla soğutacaktır.

 

2- Alacak olduğunuz klimanızın mekana uygunluğuna dikkat etmenizin yanı sıra filtresinin de seçiminde dikkatli olmanız gerekir. Alacak olduğunuz klimanın filtresinin özelliklerini ve filtresinin nasıl temizlenebileceğini mutlaka görevlilerden öğrenip araştırmalısınız. Bu bilgiler klimanızı daha doğru ve sağlıklı kullanabilmeniz için son derece önem taşımaktadır. Her klima havada bulunan polen ya da tozları tutup o tozların etkilerini de pasif hale getirmemektedir. Bu sebeple alacak olduğunuz klimanın havadaki toz ve polenleri tutarak sağlığınıza etki etmeden bu tozları pasif hale getiren özellikte olanlarını tercih edin. Hatta ilk olarak Grip A ve Corona virüsleri de dahil olmak üzere bakteri ve virüsleri ortadan kaldırma özelliğine sahip olan alerjenleri de yok eden klimaları tercih etmenizde son derece fayda vardır. Filtre seçimini yapmakla da bitmiyor. Filtresinin doğru temizliğini yapabilmek de çok önemlidir. Alacak olduğunuz klimanın filtresinin kolay ve hızlı bir şekilde temizlenebilmesi hakkında da satıcı görevlilerinden bilgi almalısınız.

 

3- İhtiyaç durumları artması sonucunda klimalar da firmalara göre şekil itibariyle çeşitlenmiş durumdadır. Alacak olduğunun klimanızın tasarımı için de dikkat etmelisiniz. Klimanızın tasarım şekli üçgen şeklindeyse odanızı daha serin bir şekilde soğutacak ve daha uzun mesafelere kadar da etki ederek klimanızın performansını artırabilecektir. Üçgen klimaların yapısı gereği daha fazla havayı içeriye çekebilmesi için daha geniş bir hava girişine sahiptir. Bu sayede odanızı daha hızlı ve etkili bir şekilde serinleterek daha geniş alanlara etki edebilecektir.

 

4- Klimanızın verdiği havanın size doğal bir rüzgar esintisi tadında hissetmenizi sağlayabilmesi gerekir. Bu sebeple seçecek olduğunuz klimanızın özellikleri arasında rüzgarsız serinlik teknolojilerine uygun olması gerekir. Artık gelişen teknolojiler sonucunda bu özelliklere sahip olan klimalar da üretilebilmektedir. Rüzgarsız serinlik teknolojileri özelliği itibariyle rüzgar etkisi vermeyerek kullanımı esnasında klima çarpması durumlarını önleyebilen bir sistemdedir. Bu sistem sonucunda da klimaların kuvvetli rüzgar vererek klima çarpmalarına sebep olan etkileri ortadan kalkmakta ve size de keyifle serinleyebilmenin tadını çıkarmak kalmaktadır.

 

5- Klimaların alırken de kullanırken de fiyatları çoğu kişinin cebini yakabilmektedir. Fakat artık geliştirilen teknolojiler sonucunda enerji tasarruflarına sahip olan klimalar da üretilebilmektedir. Yüksek enerji oranlarına sahip olarak enerji tüketimlerini düşürebilen A enerji sınıfı olan klimaları tercih etmeniz hem cebiniz hem de sağlığınız açısından daha doğru olacaktır. A enerji sınıfı klimalarda, doğru tercih edilmeyen ya da eski tipte olan klimalarda sık sık açıp kapatma durumlarına maruz kalmadan istenilen ısıya göre sıcaklıkları koruyan akıllı klima sistemlerini tercih edebilirsiniz. Bu noktalara dikkat etmemeniz durumunda yaşanan sıcaklık farklılıkları da hastalıklara davetiye çıkarabilecektir. Bu gibi durumların sonuçları sadece masumca serinleme isteklerinin yanında daha pahalıya mal olmasına sebep olmaktadır.

 

CEVAP VER

Yorum yap!
İsminizi buraya giriniz