Chia Tohumu

0
1573
chia tohumu

Chia Tohumu ve Hiç Bilinmeyen Faydaları

Chia tohumları, küçük ve siyah yapılarıyla son dönemde dikkat çekmektedirler. Latince adı Salvia Hispanica olan Chia, nane ailesinin çiçekli bir bitkisidir ve Güney Meksika ve Guatemala’da yetişir. Ayrıca Aztekler tarafından dikildiği kanıtlanmıştır. Chia tohumu nedir? dendiği zaman Chia tohumları (salvia hispanica) son yılların en revaçta sağlıklı gıdalarından biri haline gelmiştir ifadeleri kullanılmaktadır. Sindirimi kolay olan ve tariflere kolayca eklenebilen çok yönlü bir bileşendir. Kısacası küçük boyutlarına rağmen, chia tohumları önemli besinlerle doludur. Mükemmel bir antioksidan kaynağıdır, omega-3 yağ asididir ve lif, demir ve kalsiyum sağlarlar. Omega-3 yağ asitleri, kalp krizi ve felçlerine karşı koruyan “iyi” kolesterol olan HDL kolesterolü artıran Chia tohumu Türkiye’de de son dönemde tüketilmeye başlanmıştır. 

Chia tohumlarının faydaları arasında sağlıklı cilt, yaşlanma belirtileri, kalp desteği, sindirim sistemi, daha güçlü kemikler, kaslar ve daha fazlası bulunur. Ortalama 2 çorba kaşığı chia tohumunda 139 kalori bulunurken, tohumlar 4 gr protein, 9 gr yağ, 12 gr karbonhidrat ve 11 gr lif ve bunun yanında bolca vitamin içerirler. Özellikle kendi ağırlığının 10 katı kadar sıvıyı içine hapsedebilmesi nedeniyle tokluk hissi veren bu tohumun zayıflama konusunda da dikkate değer katkı sağladığı bilinmektedir. Kısacası Chia tohumu zayıflama problemi yaşayan ve sürekli yeme şikayeti olanlar için birebir ve oldukça isabetli bir tercih olmaktadır. 

Chia tohumunun zayıflama dışında birçok hastalığa da çare olduğu bilinmektedir. Özellikle kalp sağlığını koruyan omega-3 yağ asitlerini kendi içersinde barındıran Chia tohumları kemik ve sindirim sisteminde de oldukça faydalıdırlar. Aynı zamanda ciltteki yaşlanmaları geciktirmesiyle de dikkatleri üstüne çeken Chia tohumu ülkemizde aktarlar dahil birçok yerde satılmaktadır. Yoğurda karıştırılarak ya da direkt olarak suyla tüketilen Chia tohumu tat olarak problemsiz olduğu için herkes tarafından severek yenmektedir. Yaz aylarının gelmesini fırsat bilenlerin vazgeçemediği Chia tohumu hem içerisindeki vitamin ve mineraller hem de yağ asitleriyle kullananların yardımcısı olmaktadır. Kısacası Chia tohumu nedir? sorularına bu şekilde yanıt vermek mümkündür. 

Benzer İçerikler:  Soymadan Tüketilmesi Gereken Meyve ve Sebzeler

CEVAP VER

Yorum yap!
İsminizi buraya giriniz