Dereotu

0
1996
dereotu

İnsan Sağlığına Doğrudan Etki Eden Bitki Dereotu

Özellikle zeytinyağlı yemeklerin üzerine konulan dereotu, ne yazık ki toplumumuzda çok fazla tüketilmemektedir. Tam bir şifa kaynağı olan ve birçok hastalığın tedavisinde kullanılan bu yiyecek haftada en az iki sefer tüketilmeli ve dereotunun faydalarından yararlanılmalıdır. Her derde deva dereotu ile kan şekerinin düşürülmesi, kemik sağlığının korunması, kadınlardaki hormon dengesizliklerinin giderilmesi gibi faydalardan istifade etmek mümkündür. Tabii ki bunun yanında birçok vitamin ve minerali bir arada bulundurması da dereotunu değerli kılmaktadır. 

Sindirim sorunlarına iyi gelen ve uykusuzluk problemlerinin önüne geçen dereotu bitkisinin ana vatanı Asya’dır. Aslında Asya bölgesinde çok fazla tüketilen bu bitkinin ülkemizin her yerinde yetiştiği bilinmektedir. Boyu 120 cm’ye kadar çıkabilen dereotunun bahçelerde bile çok rahatlıkla yetiştirilmesi söz konusudur. Dolayısıyla saksı, bahçe ya da topraklı alanlarda dereotu yetiştirmenin avantajlı olduğu bilinmektedir. Hem vitamin ve mineral açısından zengin olması hem de birçok hastalığa iyi gelmesi dereotunu kıymetli kılan özelliklerin başında gelmektedir. Türkiye’de pek fazla tüketilmeyen ve değeri yeterince anlaşılamayan bu bitkinin uzmanlar tarafından tavsiye edildiği de bilinmektedir. Kısacası insan sağlığına doğrudan etki eden dereotunun mutlaka değerlendirilmesi önerilmektedir. Yalnız dereotunu pişirmek yerine çiğ kullanmak, faydalarından en iyi şekilde yararlanmak için değerlidir. 

Gerek Türkiye gerekse de dünyada yapılan çalışmalar sonucunda etkisi ispatlanan ve şifalı olduğu görülen dereotu yemeklerde mutlaka tercih edilmelidir. Türk doktorlar ve lokman hekimler tarafından da önerilen bu yiyeceğin başta sindirim problemleri, kolesterol, uyku, ağız kokusu ve hormon sorunları gibi problemlerin üstesinden geldiği unutulmamalıdır. Her derde deva dereotu sayesinde birçok hastanın olumlu sonuçlar aldığı belirtilirken bitkinin zehirli olmaması her şeyden önemlidir. Kısacası yemeklerde çiğ biçimde tüketilebilmekte ve 7’den 70’e herkes tarafından kullanılabilmektedir. Son dönemlerde kilo vermek için de kullanılan ve çok olumlu sonuçların alındığı dereotu sayesinde birçok kişinin fazlalıklarından kurtulduğu unutulmamalıdır. Sonuç olarak çorbalara, yemeklere ve salatalara ilave ederek siz de bu eşsiz bitkinin faydalarından yararlanabilir ve beklediğiniz neticeye ulaşabilirsiniz. 

Benzer İçerikler:  Portakal Kabuğu Görünümü Veren Selülitlere Artık Son Diyoruz!

CEVAP VER

Yorum yap!
İsminizi buraya giriniz