Kimchi Turşusu

0
1556
kimçi turşusu

Asya’nın Meşhur Yiyeceği Kimchi Turşusu

Kimchi, aslında Güney Kore mutfağına özgü bir yiyecektir. Her ne kadar ülkemizde turşu olarak adlandırılsa bile Koreliler bu yiyeceği bir öğün olarak tüketebilmektedirler. Turp, çin lahanası, sarımsak ve soğan gibi sebzelerle yapılan bu yiyecek keskin kokusu ve muhteşem tadıyla yiyenleri çılgına çevirmektedir. Baş malzemesi Çin lahanası olan bu yiyeceğin aslında yemeklerin yanında meze olarak tüketildiği ve her öğünde mutlaka yer aldığı bilinmektedir. Ünü Kore sınırlarını aşan ve sadece Asya’da değil, Avrupa’da da binlerce insana ulaşan bu eşsiz yiyeceğin sağlığa birçok faydası da bulunmaktadır. Fermante edilmiş sebzelerden yapılmasından dolayı başta sindirim sistemi olmak üzere cilt sağlığına iyi gelen ve beden kuvvetini arttıran kimçi turşusu, tabii ki tadıyla da insanları kendisine aşık etmektedir.

Kimchi, uzun ve zahmetli bir hazırlama sürecinden sonra sofralara gelmektedir. Güney Kore’de balık yağı ve bazı balık ürünlerinin kullanıldığı Kimchi turşuları yapılsa bile Türkiye’de sadece sebze kullanarak hazırlanmaktadır. Ayrıca kimchi acı ve yoğun baharatlı olması sebebiyle sert bir kokuya sahiptir. Dolayısıyla seveninin hayran olacağı, sevmeyenin ise pek haz etmeyeceği bir yiyecek olarak dikkat çekmektedir. Özellikle 90’lı yıllardan sonra Avrupa ile tanışan bu eşsiz yiyecek dünya genelinde pek çok hayran edinmiş ve evlerde yapılmaya başlanmıştır.

Kimchi Çin lahanası ya da bulamayanlar için normal lahanadan yapılabilmektedir. Öncelikle tuzlanan lahanalar 8 saat beklemenin ardından soğuk suyla yıkanmakta ve hemen akabinde bir cam kavanoza yerleştirilmektedir. Sonraki aşamada hazırlanan baharat karışımı sıcak suyla ıslatılmakta ve karışım lahananın üzerine dökülmektedir. Tabii ki diğer sebze ve meyveleri kullanmak kişilerin damak zevklerine bırakılmaktadır. İki gün serin ve karanlık yerde bekleyen kimçi yemeye bir haftalık dolapta bekleme sürecinin ardından hazır hale gelmektedir. Kore’nin bölgelerine göre farklı şekillerde yapılan kimchi turşusu hem sağlıklı olması hem de farklı lezzetiyle ön plana çıkmaktadır. Güney Kore’nin tanınmasına öncülük eden bu tadın Türkiye’de de hazırlanmaya başlanması son derece değerlidir. Siz de bu turşuyu deneyebilir ve tadına bakabilirsiniz.

Benzer İçerikler:  Dereotu

CEVAP VER

Yorum yap!
İsminizi buraya giriniz